Son Haberler
Anasayfa / Kültür Sanat / 2. Abdülhamit'in Sanata Olan Hayranlığı

2. Abdülhamit'in Sanata Olan Hayranlığı

2. Abdülhamit’in dindarlığı yanında ilk kez tiyatro oynatacak kadar sanatla ilgili olduğunu belirten, Uğurluel, ”Dünyanın dört bir yanında başta saat kuleleri olmak üzere yaptırmış olduğu bütün sanat eserleri, onun ne kadar ileri bir insan olduğunu göstermektedir.” dedi…

Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi’ndeki programda konuşan Talha Uğurluel, ” 2. Abdülhamit Han’la ilgili otuz yıl değişik program yapılabilir. 2. Abdülhamit Han içine çok kapanık bir çocuktu. Bitkilere ve hayvanlara çok düşkün, enteresan hobileri olan bir sultandı. Marangozluk sanatı vardı ve özel bir marangoz atölyesi de vardı. Onun marangoz atölyesinden günümüze kalan çok az eser bugün Yıldız Sarayı’nın bir köşesinde saklanıyor. Orjinal koleksiyonun parçalarını burada görebilirsiniz.” dedi.

Dindarlığı Yanında Sanatla da İlgiliydi…

2. Abdülhamit’in bitkilere çok düşkün bir insan olduğunu vurgulayan Uğurluel ” 1876-1909 seneleri arasında 33 yıl tahtta kaldı. Eyüp Sultan’da Peygamber Efendimizin kılıcını kuşanarak tahta oturmuştur. Yatağının yanında bir tuğla var ve teyemmün abdesti almadan yatağından kalkıp yere basmayan bir insan. Dindarlığı yanında sanata da oldukça ilgili. İlk kez tiyatro oynatan ve çok sade yaşayan bir insandı. 2. Abdülhamit çok ileri görüşlü bir adamdı…” şeklinde ifade etti.

Birçok Ülkede Eserler Yaptırdı…

Talha Uğurluel konuşmasını şu şekilde sürdürdü. ”2. Abdülhamit Han çok enteresan bir insan. Çin’den Amerika’ya kadar birçok ülkede eserler yaptırmıştır. Japonya, Londra camiler yaptırmış. Müzeciliğe çok önem vermiş bir adamdır. Arkeoloji müzesini kurdurmuş. Tiyatrolar, porselen fabrikaları kurdurmuştur. Ressamları var, tablolar yaptıtmıştır. Yabancı yazarları takip ederdi. İstanbul’da birçok tarihi eser onun restoransyonundan geçmiştir. Bugün ise dünyanı dört bir yanından gördüğünüz saat kulelerinin hepsi 2. Abdülhamit Han’ın eseridir.”

Kudüs’ü Vermedi…

2.Abdülhamit Han’ın, Araplar tarafından çok sevildiğini belirten Talha Uğurluel, ”Kudüs’ün bugün kimsenin malı olmamasının en önemli sebebi 2. Abdülhamittir. Yoksa bugün Kudüs elden giderdi. ”Kanla alınan kanla verilir” onun bir sözüdür. Arap dünyası iki önemli bir ismi çok sever. Biri Selahattin Eyyubi, diğeri ise 2. Abdülhamit Han’dır. Çünkü biri Kudüs’ü aldı ve diğeri ise vermedi. O nedenden dolayı çok seviyorlar” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*