Son Haberler
Anasayfa / Kültür Sanat / ''Adalet, Sizsiniz'' ENKA Buluşmaları'nda

''Adalet, Sizsiniz'' ENKA Buluşmaları'nda

Perdeci Oyuncuları tarafından sahneye konan, bir Aysa Prodüksiyon Tiyatrosu oyunu ”Adalet, Sizsiniz’i” ağırlıyor…

Sezonun iddialı Oyunu ”Adalet, Sizsiniz” ENKA Kültür Sanat Buluşmaları’nda !

ENKA Kültür Sanat, ”25. Yılda Hayallerin Gücü Adına” etkinliklerinin ikinci haftasında ; Rutkay Aziz ve Taner Barlas’ın birlikte rol aldıkları, Perdeci Oyuncuları tarafından sahneye konan, bir Asya Prodüksiyon Tiyatrosu oyunu ”Adalet, Sizsiniz”i ağırlıyor.

”25. Yılda Hayallerin Gücü Adına” sloganıyla yola çıkan 25. ENKA Kültür Sanat Buluşmaları; 12 Şubat 2013, Salı akşamı saat 20:30’da Perdeci Oyuncuları tarafından sahneye konan ”Adalet Sizsiniz” ile devam ediyor. Usta oyuncular Rutkay Aziz ile Taner Barlas’ın Ümit Denizer ile birlikte kurdukları, Perdeci Oyuncuları’nın ilk oyunu ”Adalet Sizsiniz”, Ümit Denizer tarafından kaleme alındı. Oyun, henüz sahnelenmeden, tiyatro dalında 2012 Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü’ne layık görüldü.

Tek perdelik bir oyun olan ”Adalet Sizsiniz”; yargının siyasallaştığı üç tarihi olayı, usta oyuncular Rutkay Aziz ve Taner Barlas’ın muhteşem yorumlarıyla sahnede taşıyor. M.Ö.5. yüzyılda Atina’da, Beş Yüzler Meclisi’nin ölüme mahkum ettiği düşünür Sokrates, 1633 senesinde Roma’da, Engizisyon’un müebbet hapse mahkum ettiği bilim adamı Galileo ve 1927 senesinde Boston’da, adaletin ölüme mahkum ettiği iki italyan göçmen işçi Sacco ile Vanzetti’nin hikayeleri, ”Adalet Sizsiniz” ile tiyatro severlerle buluşuyor.

Tarihe geçmiş bu masumların itibarlarının, haksız mahkûmiyet kararlarının kaldırılmasıyla, yıllar sonra iade edildiğini vurgulayan oyunun yönetmenliğini de, “Perdeci Oyuncuları” üstleniyor. Ümit Denizer’in kaleme aldığı ve tam adı “Adalet, Sizsiniz (Sokrates, Galileo, Sacco, Vanzetti)” olan oyunun; sahne tasarımı ve kostümleri Metin Deniz imzasını taşırken, kukla uygulamaları ise Bülent İşcan tarafından gerçekleştiriliyor.

ENKA İbrahim Betil Oditoryumu’nda koltuk sayısının sınırlı ve yerlerin numarasız olması nedeniyle, önceden rezervasyon yaptırılması öneriliyor. Dileyen katılımcılar, her etkinlik öncesi saat 19:00’da Taksim – AKM önünden kalkacak ücretsiz servis ile etkinlik merkezine ulaşabiliyorlar. Etkinlik bitiminde ise, ENKA İbrahim Betil Oditoryumu’ndan kalkacak servis, konukların Taksim – AKM’ye ulaşımını sağlıyor. Servisten yararlanabilmek için etkinliklerden en az iki gün önce ENKA ile bağlantıya geçerek rezervasyon yaptırılması yeterli.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*