Son Haberler
Anasayfa / Sağlık ve Psikoloji / Aile Planlaması Nedir

Aile Planlaması Nedir

Evlenmeyi planlayanlara pratik bilgiler
Evet artık yeni bir eviniz, yeni bir hayatınız olacak. Hayallerinizin baş köşesinde ise küçük sevimli bir afacanın oturduğunu biliyoruz. Ama durun bir dakika! Çocuk sahibi olmaya, bir ailenin sorumluluğunu taşımaya hazır mısınız? Yeni bir aile kurmanın ruhsal, fiziksel ve finansal hazırlık gerektirdiğini unutmayın. Bu hazırlık evresine genel olarak aile planlaması deniyor.

Bilinçlenin
Aile planlaması çiftlerin yaşantıları, psikolojileri ve mutluluklarıyla doğrudan ilişkili bir konu. Pek çok insan gibi siz de cinsellikle ilgili konularda ülkemizde kol gezen eğitim eksikliğinden muzdarip olabilirsiniz. Zaman kaybetmeden bu konulardaki bilgi birikiminizi genişletmeye çalışın. Büyük kitapçıların raflarında ve internette cinsel yaşam, aile planlaması, üreme sağlığı, anne ve çocuk sağlığı ve kadın, genç ve çocuk hakları gibi son derece önemli konularda nitelikli kitaplar bulabilirisiniz. Unutmayın, ilk adımı kendiniz atmalı, bu konularda bilinçlenmelisiniz.

Uzmanlarla Görüşün
İkinci adımda öğrendiklerinizi kişiselleştirmelisiniz. Cinsel yaşam ve üreme sağlığı ile ilgili olarak görüşebileceğiniz uzmanların başında kadın hastalıkları ve doğum uzmanınız geliyor. Doktorunuzla aile planlama yöntemleri hakkında konuşun ve birlikte sizin için en uygun yöntemi belirleyin. Sizin için en uygun olan doğum kontrol yönteminin varda rutin kontrolleri, adet tarihleriniz ve diğer önemli bilgiler için bir dosya tutmanızda fayda var.

Planlayın
Elbette aile planlaması sadece doğum kontrol yöntemleriyle sınırlı bir konu değil. Konunuz özü, eşinizle birlikte çocuk sahibi olmak isteyip istemediğinize, istiyorsanız bu hayalinizi gerçekleştirmek için uygun koşullara sahip olup olmadığınıza karar vermenizdir. Eviniz, çalışma koşullarınız ve maddi durumunuz bir çocuk sahibi olmak için şimdilik uygun olmayabilir. Gerekli koşulları sağlamak için aşılması gereken engelleri maddeleyip, eşinizle fikir birliği içerisinde hedefe doğru yol alabilirsiniz. Önemli olan, bu yolda istenmeyen gebeliklerden korunup hem anne baba olarak sizin hem de bebeğinizin rahat olabileceği koşulları sağlamak.

Kaynak: http://dugun.com

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*