Son Haberler
Anasayfa / En Yeniler / Ailelerin Onaylamadığı Evlilikler Uzun Sürmüyor

Ailelerin Onaylamadığı Evlilikler Uzun Sürmüyor

Evleneceğiniz kişinin ailesini ya da kendi ailenizi bir anda silip atamazsınız. Yanlız onların da görüş ve düşüncelerini alarak mutlu ve huzurlu bir evlilik yapmak en mantıklısı. Mutlu bir evlilik için evlenecek kişilerin anlaşması kadar ailelerin onayı da çok önemli. ”Biz anlaştık, ailelerin ne söylediği önemli değil” diyerek evlenen çiftler, hayat şartlarının acımasızlığı ve beklentilerin karşılanmaması yüzünden kısa bir zamanda ayrılıyor.

Ailelerin rızasını almadan veya yok sayarak gerçekleştirilen evliliklerin ömrünün çok kısa olduğu belirtiliyor. Uzmanlar, Aile rızası olmadan gerçekleştirilen evliliklerin yarıdan fazlasının ilk bir sene içinde boşanmayla neticelendiğini bildiriyor.

Erciyes Üniversitesi Psikiyatri Anabili Dalı Öğretim Üyesi Dr. Yıldız Özkan Dereli, ailelerden biri veya ikisinin evlenme kararına karşı çıkması sonrasında yeni evliler için önü alınamayacak sorunların başladığına dikkat çekti. Aile ve çocukların birbirlerini anlayıp dinlemeye çalışmaları gerektiğinin altını özellikle çizen Dereli, aksi halde evlilikten kısa bir zaman sonrasında aile içi şiddet ve geçimsizlikle boşanmalarının yaşandığını belirtti.

Evlilikte doğru eş seçmenin çok önemli olduğunu dile getiren Dereli, ”Bireyler yanlız yaşamaya göre değil, topluluk içinde diğer kişilerle birlikte yaşamaya uygun bir şekilde programlanmıştır. İnsanların kendi cinsleriyle kurdukları ilişkilerin yanında karşı cinsle ilişki kurmaya da ihtiyacı vardır. Beraberliklerin daha kabul görmesi için, din ve toplum tarafından onaylanan bir hale gelmesi evlilikte bazı kurallara uyulması gerekir.” dedi.

Kişinin ne aradığını bilmeden neyin kendisi için önemli olduğunu düşünmeden eş seçime karar vermesinin durumu şansa bırakmak anlamına geleceğini belirten Dr. Dereli, kişilerin kendini çok iyi tanıması ve evleneceği kişide aradığı özellikleri belirlemesi gerektiğini kaydetti. Mutlu ve uzun ömürlü Mutlu ve uzun ömürlü bir evlilik için kişi kendine öncelikle şu soruları sorup cevaplarını alabilmeli:
“Ben kimim? Nasıl bir hayat istiyorum? Hayatımda neler yapmak istiyorum? Güçlü ve zayıf yönlerim neler? Hayatta benim için önceliği olan şeyler nelerdir? Neler beni mutlu ediyor? Nelerden hoşlanıyorum? İnsanlarda aradığım özellikler neler? Bunlar benim için neden önem taşıyor? Hangi tür özellikleri olan insanlarla daha iyi anlaşıyorum? Hangi tür özellikleri olan insanlarla anlaşamıyorum veya tahammül edemiyorum?’

Kişinin evlenmeyi düşündüğü kişiye ilişkin duygu ve düşüncelerini birlikte ve ayrı iken değerlendirmesinde de çok büyük yararı var. Evlenecek kişinin fiziksel özelliklerini nasıl bulduğu, beğenip beğenmediği çok önemli. Özellikle de bu durum erkekler tarafından vazgeçilmez bir öncelik olarak algılanmaktadır.

Benzer veya yakın eğitim düzeyine sahip olmak ve karşılıklı sosyo-ekonomik düzeyde anlaşma ve uyum için önemli, insanlar senelerce içinde yaşadıkları, kişiliklerinin temel taşlarını oluşturan ailelerinden kazandıkları izleri, evlilik yaşantılarında da devam ettirmek isterler. Bu sebeple benzer ailelere sahip eşler daha çok kolay anlaşabiliyor. Evlenecek kişilerin dini inancı ve siyasi görüşlerin deki değişiklik özellikle karşı görüşlere karşı hoşgörüsüz katı bir tutum da varsa sorun yaşama ihtimali oldukça yükselmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*