Son Haberler
Anasayfa / Kültür Sanat / Antalya'da Gitar Festivali

Antalya'da Gitar Festivali

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın ve Festival Sanat Yönetmeni Doç. Dr. Ahmet Kanneci, Antalya Kültür Merkezinde basın toplantısı düzenledi.

Akaydın toplantıda yaptığı konuşmada, bu yıl Uluslararası Gitar Festivali ile bir ilki başlatacaklarını söyledi. Türkiye’de daha önce gitarla ilgili etkinlikler düzenlendiğini ancak sürdürülemediğini ifade eden Akaydın, festivalde konferans ve sergilerin de yer alacağını kaydetti.

Festivale İspanya’dan Jose Manuel ve Francisco Cuenco Morales, Almanya’dan Nora Buschmann, Japonya’dan ise Takeshi Tezuka gibi ünlü gitar virtüözlerinin katılacağını belirten Akaydın, ”Sanatın her türlüsünü burada yaşatmak istiyoruz. Antalya’yı turizm başkenti diye tanıyoruz ama turizmi kültür ve sanatla bütünleştirirseniz anlam kazanır. Biz de bunu yapıyoruz. ‘Hiç durmadan sanat, hiç durmadan bilim’ diyoruz” diye konuştu.

Bir gazetecinin ”Çaldığınız bir enstrüman var mı-” sorusuna Akaydın, bir enstrüman çalmadığını ama gençlik dönemlerinde gitar dersleri aldığını söyledi. Akaydın, ”Büyüklük açısından Türkiye’nin yedinci kenti olmamıza rağmen sanat ve kültürde İstanbul ile yarıştığımızı ve hatta İstanbul’u da geçtiğimizi düşünüyorum. 30 yıl önce devlet tiyatrosu geldiği zaman müşteri bulunamazdı, şimdi ise bütün kültür ve sanat etkinlikleri neredeyse yok satıyor, salonlar dolu” dedi.

-Gitar Festivali Sanat Yönetmeni Kanneci-

Doç. Dr. Ahmet Kanneci de festival kapsamında akşamları konserler verileceğini gündüz de gitaristler ve bestecilerin katıldığı söyleşilerin düzenleneceğini ifade etti.

Avrupa ve Asya kültüründen genç gitaristlerin yer alacağını kaydeden Kanneci, festival kapsamında gitarın her türlü özelliğinin ortaya konulacağını belirtti.

Festival bugün saat 19.00’da AKM’de, ”gitar, tarihsel gelişimi ve Türk gitar yapımcıları tanıtım” sergisi ve İspanya’dan Duo Cuenca konseri ile başlayacak

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*