Son Haberler
Anasayfa / Kültür Sanat / Antalya'da 'Troya' sergisi

Antalya'da 'Troya' sergisi

”Troya” gösterisinde kullanılan at ve kostümlerden oluşan sergi Antalya’da açıldıi

Genel sanat yönetmenliğini Mustafa Erdoğan’ın yaptığı Anadolu Ateşi Dans Topluluğu’nun sergilediği ”Troya” gösterisinde kullanılan at ve kostümlerden oluşan sergi Antalya’da açıldı.

Bir alışveriş merkezinde sanatseverlerin beğenisine sunulan serginin açılışına, Mustafa Erdoğan ve ekip arkadaşlarının yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

Erdoğan, yaptığı açıklamada, Troya kostümleri ve atının, Belçika, Hollanda ve Almanya’daki kent meydanlarında sergilendiğini söyledi. Serginin Türkiye’de ilk kez sanatseverlerle buluştuğunu belirten Erdoğan, gösteride kullanılan 11 metre yüksekliğindeki atın kolayca parçalara ayrılabildiğini dile getirdi.

Erdoğan, sergide en büyük ilgiyi gören atın, Troya Kazı Heyeti Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Rüstem Aslan’ın danışmanlığında yapıldığını belirtti.

Sergideki 30’a yakın kostümün tamamının özel tasarım ve el işlemesi olduğunu vurgulayan Erdoğan, ”Troya” efsanesini anlatan rölyef ve heykellerin yeniden üretilerek sergide yer aldığını vurguladı.

Gelecek yıllarda ”Troya” müzesi oluşturmayı hedeflediklerine değinen Erdoğan, mevcut eserlerin de müze havası oluşturduğunu bildirdi

Sergiyi oyunun reklamını yapmak için açmadıklarını dile getiren Erdoğan, etkinliğin en önemli amacının ”Troya” kültürünü anlatmak olduğunu söyledi.

-3 YILDA 5 MİLYON SEYİRCİ TOPLADI-

Anadolu Ateşi’nin 11’inci, Troya’nın ise 3’üncü yılını tamamladığını vurgulayan Erdoğan, ”Her iki oyun hala seyredilmesinden büyük keyif alınan oyunlar. Troya, iddialı bir oyun. Ağır bir hikayenin anlatıldığı bir dans. Sonu barışçı dileklerle biten savaş hikayesi” dedi.

Troya’nın 3 yılda 5 milyon sanatseverle buluştuğunu dile getiren Erdoğan, her iki oyunu 35 milyon kişinin izlediğini kaydetti. Sergi 25 Eylül’de sona erecek.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*