Son Haberler
Anasayfa / En Yeniler / Artık Tek Değil Çiftsiniz

Artık Tek Değil Çiftsiniz

Düğün hazırlıkları telaşı sona erdi, biraz da tatlı bir yorgunlukla sevdiğiniz insanla birlikte yaşamak için özenerek döşediğiniz eve yerleştiniz. İşin zor kısmı bitti sanıyorsanız, yanılıyorsunuz çünkü her 10 çiften biri evlendikten sonra büyük bir depresyon yaşıyor.

Çiftler evli olarak yaşamaya başladıktan sonra evlenirken yaşanan mutluluk, ani bir düşüşe geçiyor ve bu durum bazen depresyona sürükleyen bir hal alıyor ki kişilerde kafa karışıklığı, hayal kırıklığı, hatta evliliği sorgulamaya varan sonuçlar doğurabiliyor.

Maddi açıdan; Tartışmaların en büyük nedenlerindendir ve kökleri paranın ne için harcanmasıgerektiği konusuna dayanır. Para bir şeylere ne kadar değer biçtiğimizi ve değer biçilen şeyden ne kadar etkilendiğimizi gösterir ki bu kişiden kişiye değişir.

Fiziksel açıdan; Evlilik hazırlıkları boyunca yorulan bünyeler, bağışıklık sisteminin çökmesiyle virüslerin saldırısına uğraar ve hastalanır.

Cinsellik; Yni evlenenlerin hep harika bir seks hayatı olduğu düşünülür. Halbuki pek çoğu seks için ya fazla meşguldür, ya da cinsel problemlerle uğraşıyor olurlar.

Yakınlık; İlişkinin ilk zamanlarında yakınlaşmak için harcadığınızçabayı günlük hayatınızın bir parçası haline getirmek önemlidir, bir bağ kurmanın olumlu yanlarını geliştirdikçe evliliğiniz güçlenir.

Ev işleri; Bu konuda yapılan tartışmalar kimilerince önemsiz görünse de, altında sevgi, saygı ve adalet gibi sebepler yatar. İletişim kurabilmek burda da yararlı olacaktır.

Çok uğraştığınız, çok emek ve sevgi harcadığınız hazırlıklar bitmiş, o muhteşem gün tüm sevdiklerimizin önünde aşık olduğunuz insanla evlenmiş ve tarifi mümkün olmayan duygular yaşamışsınızdır. Yanlız düğünün ardından kendinizi birden boşlukta hissetmeniz sizi depresyona sürüklememelidir, yaşadığınız duygusal yoğunluk dinmeli ve hayatınıza devam etmelisiniz.

Yeni Hayatınıza Alışmak

Artık tek değil, çiftsiniz. Günlük rutine alışmak zaman alabilir. Evlenmeden önce birlikte yaşamış bile olsanız, eşinizin farklı davrandığını düşünebilir ve hatta bekarlık günlerini çoktan özlemeye başlamış olabilirsiniz.

Bazı çiftler daha sonra daha büyük problemlerle sebebiyet verebileceğini düşündükleri küçük ayrıntıları kocaman bir çığa dönüştürüp altında ezilebilirler.

Evliliğe dair kişiye göre farklı beklentilerin olması bu tür problemlerin daha çok yaşanmasına sebep olur.

Kadınlar Depresyonla Evleniyor

Evlilikte yıllar sonra ortaya çıkan depresyonda ise kadınların %55’i kendini çirkin görmeye başlıyor ve problem ne olursa olsun sorunu kendine yönelik algılıyor. Erkek depresyona girse bile kendini çirkin ve kötü görmüyor. Evliliğin çözülemeyen sorunlar nedeniyle zamanla çiftleri köşeye sıkıştırdığını öne süren Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Evlilik Danışma Merkezi’nde görevli Dr. Armağan Samancı, sorunların yaşla birlikte arttığını belirtti.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*