Son Haberler
Anasayfa / Güzellik Ve Bakım / Bakımlı ve Sağlıklı Eller İçin

Bakımlı ve Sağlıklı Eller İçin

Eller özen ister
Biçimiyle ve çizgileriyle üzerinde karakterimizin işaretlerini taşıyan ellerimiz, yoğun hareket yeteneği ve çalışkanlığı sebebiyle geçen yılların izlerini üzerinde en fazla taşıyan organlarımızdan biridir. Hatta yaşlılık lekeleri dediğimiz lekelerle ve gevşeyip kırışmasıyla yaşımızı en net olarak ortaya çıkaran tek organ olma özelliğine de sahiptir.
Çoğumuz bakımlı ellere sahip olmak istesek de, bunun için özel bir çaba göstermeyiz. Oysa el bakımı da aynı yüz ve saç bakımı gibi insanın öz güvenini pekiştirmesi için gereklidir. Eller; sabun, kireçli su, deterjan, toz gibi deriye zarar veren maddelerle devamlı temas halindedir. Son yıllarda güneşin zararlı etkileri ve soğuk-sıcak farklılıkları da eller üzerindeki olumsuz etkilerini artırmaktadır.

Problemli ellere uygulanabilecek bakımla ilgili bazı ipuçları
Çatlayan eller: Ellerdeki çatlama sürekli problem olmuştur. Özellikle soğuk havalarda kendini gösteren çatlamaları önlemek için; elleri zeytinyağı ile ovduktan sonra, lasolin sürerek çatlakların önüne geçilebilir. Problem giderene kadar, her gece yatmadan önce bu işlem uygulanır.
Kırmızı eller: Bu tip ellerde kan dolaşım dengesizliği söz konusudur. Çok sıcak veya çok soğuk sudan kaçınmak gerekir. Eldivenle soğuktan korunmalı; tuzlu-ılık suda veya sütte elleri dinlendirmeli daha sonra kremlenmelidir.

Sağlıklı eller için
¥ Ellerinizi uzun süre sıcak veya soğuk suda tutmayın
¥ İş yaparken (içine pudra dökerek ) eldiven giyin
¥ Kışın sokağa çıkarken mutlaka eldiven kullanın
¥ Ellerinize sık sık kremle masaj uygulayın
¥ Düzenli olarak el jimnastiği yapın,
¥ Devamlı oje kullanmayın
¥ Beslenmenize özen gösterin (Bol bol A, C ve E vitamini alın)
¥ Ayrıca güzellik merkezlerinde, parafin kullanılarak uygulanan pecling ve masajla el yaşlanması önlenmektedir. E vitamini katkılı parafine sokulan el bandajlanır. 10-15 dakika son katılaşan parafin alınır. Bu işlem ayda iki seans tekrarlanabilir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*