Son Haberler
Anasayfa / Kültür Sanat / Belgesel sinemacılar toplanıyor

Belgesel sinemacılar toplanıyor

İstanbul Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali’nin bu yılki teması “DarAlanlar”.

İstanbul Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali için hazırlıklar başlarken, 29 Eylül-3 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek festivalin bu yılki teması “DarAlanlar” olarak belirlendi. “1001 Emek”in organize ettiği festival için yarın Türkiye’nin dört bir yanından belgeselciler İznik’te bir araya gelecek. Üç günlük izleme kampında festivalde gösterilecek filmlere karar verilecek.

Verilen bilgiye göre bu yıl 530 film başvurusu alan festivalde yerli ve yabancı olmak üzere 65 film gösterilecek. Yaklaşık üç aylık süreçte festival komitesi tarafından izlenen filmler arasından ön elemeyi geçen filmler, İznik’teki izleme kampında, belgesel sinema alanında çalışan profesyoneller, akademisyenler, yönetmenler ve sinema emekçilerinden oluşan kalabalık bir grup tarafından değerlendirilecek. Festivalde yer alacak filmlerin, güçlü ve evrensel bir sinema dili kullanmış olmaları kadar insanlığı yücelten değerleri, farklı kültürlerin birbirleri yerine geçirilmeden biraradalıkları savunmaları, insanlığın gelecek tasarımına katkı sağlamaları,farklı ve derin bakış açıları sunuyor olmaları gibi temel ölçütler çerçevesinde değerlendirileceği bildirildi.

-BU YILKİ TEMA DAR/ALANLAR-

Bu yılki teması “DarAlanlar” olan festivale katılacak filmler siyah, kırmızı, turuncu, sarı, mavi, mor ve yeşil olmak üzere 7 farklı bölümde gösterilecek. Şimdiye kadar 58 ülkeden, bin 168 film gösterilen festivalin komite başkanı Yönetmen Mustafa Ünlü, “Bu festival dünyanın dört bir yanında yapılan filmleri bir araya getirmek, bu filmleri hem yerli hem de yabancı belgeselcilere sunmak,izlemek, yenilikleri,yeni anlatımları,eğilimleri görmek için 14 yıldır ortam sağlıyor. Bugüne kadar 120’ye yakın belgesel sinemacıyı İstanbul’a davet ettik. Seçmeleri çok titiz yapıyoruz. Tek bir film için bile saatlerce tartışıyoruz. lkesel olarak üzerinde tam uzlaşma olmayan filmleri festival programına alamıyoruz. 90’lı yıllarda belgesel günleri niteliğinde olan festivalin bugün dünya belgeselcileri tarafından tanınan, saygın bir festivale dönüşmesinde seçmelerde gösterilen özenin büyük etkisi var” dedi.

1001 Belgesel Film Festivali’nde bu yıl ilk kez, çocuklara özel bir bölüm de olacak. “Çocuklar İçin Belgeseller” bölümünde, tüm dünyadan yönetmenlerin, 07-15 yaş grubuna yönelik hazırladıkları ve gerçek öyküleri konu alan filmleri gösterilecek.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*