Son Haberler
Anasayfa / Kültür Sanat / Bir Sema bir Flamenko!

Bir Sema bir Flamenko!

İsyanı ve sevgiyi temsil eden iki farklı dans aynı sahnede buluştu

Mevlana’nın hoş görü felsefesi Flemenko’nun başkaldırı ve isyanı ile bütünleşti. Resim dans ve müzikle, savaşların acımasızlığın sürdüğü dünyaya barış ve sevgi mesajları verildi.

İsyan, başkaldırı ve aşk Türkiye’de ilk kez İzmir’de gerçekleştirilen Sufi, Flamenko ve resim üçlemeli sanat gösterisinde sanatseverleri coşturdu. Bir yanda sema, bir yanda Flamenko dansı ile görkemli bir gösteriye dönüşen şov, söylem ve kasideler ile Endülüs’ün acı, isyan, başkaldırı ve aşk dolu şarkılarıyla doruğa çıktı. İzmir, benzerleri dünyada ilgi çeken bu görsel sanat şöleni ile uluslararası kimliğine ve Expo sürecine yeni bir halka ekledi.

Konak Belediyesi’nin kültür ve sanat etkinlikleri çerçevesinde gerçekleştirilen ve iki saat süren Sufi ve Flemenko 1300 yıllık dostluk gösterisini sanatseverler ayakta alkışladı. Konak Belediye Başkanı Dr. Tartan,” Mevlana’nın hoş görü felsefesi Flemenko’nun başkaldırı ve isyanı ile bütünleşti. Resim dans ve müzikle, savaşların acımasızlığın sürdüğü dünyaya barış ve sevgi mesajları verdik. İzmir bu tür uluslararası etkinliklerle çağdaş kent olma özelliğini daha ileriye taşıyor” dedi.

İzmirlileri dünyaca ünlü kültür ve sanat etkinlikleri ile buluşturan Konak Belediyesi bu kez de muhteşem bir gece yaşattı. Avrupa’da ve Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde 50’ye yakın gösteri yapan “Sufi ve Flâmenko” projesi İzmir’de ilk kez sahnelendi.

Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde bin kişinin ayakta izlediği ve gösteri boyunca dakikalarca alkışladığı gösteri sırasında Sufi müzik İspanyol ritmiyle birleşti. Semazen ve İspanyol sanatçının birlikte sergiledikleri görsel şölen ise sanatseverleri adeta büyüledi. Konak Belediye Başkanı Dr.Hakan Tartan, İzmirli sanatseverlere eşsiz bir gece yaşattığı için mutlu olduğunu sanatseverlerin bu tür etkinlilere hasret kaldığını söyledi. Anadolu’nun Sufizmiyle Endülüs’ün Flâmenko geleneğini buluşturan etkinlikte, sanatçı Derya Var’ın “Sufi ve Flâmenko” temalı 20 adet yağlıboya tablosunun yer aldığı serginin açılışı yapıldı. Sergi 1 Temmuz’a kadar gezilebilecek.

Sufi ve Flâmenko ezgilerinin 1300 yıllık bir dostluğu olduğunu dile getiren Başkan Tartan, “İsyanı ve sevgiyi temsil eden iki farklı dans aynı sahnede buluştu. Flâmenko yapılırken ona Sufi müziği eşlik etti. Semazen dönerken ise altta Flâmenko ezgileri çaldı. Sanatseverler bu müthiş gecede çok büyük keyif yaşadılar “ dedi.

Projenin yaratıcısı ressam Derya Var ise Türklerin ve İspanyolların 1300 yıl öncesine dayanan tanışıklıklarını ve dil, din, ırk ayrımı gözetmeksizin Endülüs’te kardeşçe bir hayat sürdürdüklerini aktardı. Ressam Var, “11 ve 12. yüzyıllardan itibaren Anadolu’daki tasavvuf müziğinin gelişimi ile etkilerini anlatan ayin, ilahi ve semalar; aynı yıllarda İspanya’daki Akdeniz Müziği örnekleri ile birlikte gerek dönüşümlü gerekse birbirinin içine girecek şekilde sunuldu ” dedi.

Türkiye ve İspanya önderliğinde hayata geçirilen Medeniyetler İttifakı’ndan yola çıkarak dinler ve kültürlerarası diyalogu konu alan gösteriye, Tahir Aydoğdu (Kanun, Vokal), Bilgin Canaz (Ney, Vokal), Engin Kökçü (Semazen), Halil Uğur Kutlu (Perküsyon/ Daire, Bendir, Def, Darbuka) ve Bilal Demiryürek (Solist) ile Adrian Elissen (Gitar), Carlos Denia Moreno (Solist), Antal Steixner (Perküsyon / Udu, Cajon) ve Romina Toroz (Flâmenko) katıldı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*