Son Haberler
Anasayfa / Kültür Sanat / Bosna'dan Jolie'yi duygulandıran ödül

Bosna'dan Jolie'yi duygulandıran ödül

Saraybosna Film Festivali’nde ödül sahipleri belli oldu. Ödül alanlar arasında Ünlü oyuncu Angelina Jolie de vardı. Jolie ödülü alırken yapılan jest karşısında duygulandı.

Türkiye’den ”Kırık Midyeler”in de katıldığı uzun metrajlı film yarışmasında ”Saraybosna’nın kalbi” ödülünü Avusturyalı yönetmen Karl Markovics’in ”Atmen” (Nefes Almak) filmi aldı. Avrupa’nın önemli film festivallerinden biri olarak gösterilen ve 22 Temmuz’da başlayan, 44 ülkeden 220 filmi izleyiciyle buluşturan 17. Saraybosna Film Festivali, Halk Tiyatrosu’nda yarışma sonuçlarının açıklanmasıyla sona erdi.

Törene, Bosna-Hersek Devlet Başkanlığı Üçlü Konseyi’nin Boşnak üyesi Bakir İzzetbegoviç, Hırvatistan Devlet Başkanı Ivo Yosipoviç, Amerikalı ünlü oyuncular Angelina Jolie ve Brad Pitt ile yerli ve yabancı çok sayıda sinemacıyla basın mensubu katıldı.

25 BİN EURO KAZANDI

Festivalde ödüller üç farklı kategoride dağıtlıdı. Yönetmenliğini Seyfettin Tokmak’ın, senaryosunu Kenan Kavut’un yazdığı ”Kırık Midyeler” filminin de yarıştığı “Uzun Metrajlı Film” kategorisinde yer alan 10 sinema yapıtından, en iyi film olarak Avusturyalı yönetmen Karl Markovics’in ”Atmen” filmi ödüle layık görüldü. Bu film, 25 bin avroluk ödül ile festivalin sembolü olan ve anlamlı ödül olarak nitelendirilen ”Saraybosna’nın Kalbi”ni de kazandı.

En İyi kadın oyuncu dalında ise ödülü Romanyalı oyuncu Ada Condeescu, festivalde gösterilen ”Loverboy” filmindeki rölüyle aldı. Festivalin en iyi erkek oyuncusu ise ”Saraybosna’nın Kalbi”ni kazanan ”Atmen” filminde rol alan Thomas Shubert oldu.

Festivalde, ”belgesel film” dalında gösterilen 18 film arasında ödülü Bosna Hersekli yönetmen Necat Begoviç’in tamamen cep telefonu ile çekilen ”Mobitel” (Cep telefonu) adlı filmi aldı. Festivalde Türk ve Alman ortak yapımı, yönetmenliğini İmre Azem’in yaptığı ”Ekümenopolis-Ucu Olmayan Şehir” adlı film belgesel dalda ”insan hakları ödülü”ne layık görüldü. ”Kısa metrajlı film” kategorisinde 6 ülkeden yarışan 11 film arasında ödülü, Hırvatistanlı yönetmen Dalibor Mataniç’in ”Mezanin” filmi aldı.

 Jolie’yi duygulandıran ödül

Ünlü oyuncu Angelina Jolie’ye ”Saraybosna’nın Fahri Kalbi” ödülü verildi. Jolie’ye ödül veren festivalin organizatörü Mirsad Purivatra, kendisinin sanat dünyasındaki önemini vurguladı. Ödülü alan Jolie ise kendisinin ayakta dakikalarca alkışlanması üzerine duygulu anlar yaşayarak, ”Teşekkür ederim, ağlamaya başlayacağım” dedi.

BUGÜN

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*