Son Haberler
Anasayfa / Güzellik Ve Bakım / Bronzlaşıyım Derken Cilt Sağlığınızdan Olmayın

Bronzlaşıyım Derken Cilt Sağlığınızdan Olmayın

Yaz aylarının yaklaşması ile beraber yaz gelmeden bronz bir tene sahip olmak isteyenler, solaryum merkezlerinin yoğunluklarını da artırdı…

Solaryuma girmek, saatlerce güneş ışınlarına maruz kalmak kadar cilde oldukça zarar veriyor. Memorial Şişli Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Tuğba Türe, UV ışınlarının cildimize vermiş olduğu zararlar ve cilt sağlığını korumanın yolları hakkında detaylı bilgi verdi.

Solaryum bir UV ışık kaynağıdır. Uluslararası kanser Derneği tarafından sigara gibi solaryum da en yüksek dereceden riskli kanserojen olarak kabul edilmiştir. Solaryum anlamlı düzeyde filtre edilmemiş UV ışığı ile direkt temas imkanı sağlamaktadır.

Yanlız doğal güneş ışınlarına yoğun temas, sadece yaz aylarında olurken, solaryuma kışına rahatlıkla ulaşılabilmektedir. Solaryum cildin kalınlaşmasına, kırışıklıklara, lekelenmelere ve pullanmalara ve birçok olumsuz sonuçlara neden olabilir.

Solaryuma girilmeye başlanan ilk zamanlarda ciltte görünürde herhangi bir olumsuz etki olmayabilir. Yanlız yıllar boyunca maruz kalınan UV ışınlarının etkileri hücrelerde birikir. Toplum maruz kalınan miktar bütün bu olumsuz etkilerin oluşumunda önemlidir.

Bu sene ise ani hava değişimleri nedeni ile bahar aylarının beklenen ölçüde yaşanamaması güneşli havalara olan özlemi de artırdı. Yanlız havanın güzel olduğu ilk anı yakalayıp güneşin tadını çıkarayım derken dikkatli olmak gerekiyor.

Güneş ışınları erken ve geç dönemde deri üzerinde değişik zararlı etkiler göstermektedir.

Beyaz cilt tipleri UV ışınlarının zararlı etkilerini daha yoğun yaşarlar. Öncelikle yanık, alerjik reaksiyonlar, daha çok sıkça görülür. Koyu ten rengine sahip kişilerde ise güneşe bağlı, pigmente cilt lekeleri daha sıklıkla gözlenir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*