Son Haberler
Anasayfa / Düğüne Doğru / Damat yaka çiçeği nedir

Damat yaka çiçeği nedir

Damat adaylarının en tatlı aksesuarı hakkında bilmeniz gerekenler burada…

Damat adayınızın sizinle uyumlu olması için aslında gereken tek şey bir yaka çiçeğidir. O yaka çiçeğini bulmasakta tabii ki gelin adayına kalır.

Yaka çiçeği nedir
Pratik olarak hepimiz yaka çiçeğinin ne olduğunu biliyoruz. Peki neden yaka çiçeği takılır ve neyi temsil eder ? Damatların taktığı yaka çiçeği, geçmişi orta çağa dayanan bir gelenektir aslında. Ortaçağda savaşa giden erkekler, evdeki eşlerinin toladığı ya da düğünlerinden sakladıkları çiçekten bir parça alıp zırhlara eklerler. Bu çiçekler onların hem koruyucu hem de sonsuz aşklarının bir göstergesidir. Yaka çiçekleri aynı zamanda 17. yüzyıl Fransa’sında kötü şansı düğün evinden uzak tutmak için bütün erkek konuklar tarafından takılan bir aksesuardı.

Hangi damatlığa hangi çiçek
Aslında yaka çiçeğinin damatlıkla değil de gelinlikle ilgisi vardır. Çünkü damatlıkla uyumlu bir yaka çiçeği olması gibi bir zorunluluk yoktur. Sadece şunu bilmelisiniz ki damatlıkla yaka çiçeği kullanılacaksa papyon ya da fular değil,kravat kullanılmalıdır. Kravat dışında bir aksesuarla yaka çiçeği çok hoş papyon ya da fular değil, kravat kullanılmalıdır. Kravat dışında bir aksesuarla yaka çiçeği çok hoş durmayabilir. Yaka çiçeğini seçmenin en kolay yolu, gelin buketinden bir örnek alıp çiçekçinize ondan yaka çiçeği istediğinizi söylemenizdir. Düğünde iki tarafın erkekleri için de bir set yaka çiçeği hazırlanabilir. Böylece de düğünde herkes uyum içerisinde görünür.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*