Son Haberler
Anasayfa / Sağlık ve Psikoloji / Diyeti önce beyninzde yapmalısınız

Diyeti önce beyninzde yapmalısınız

Pasta ve kekler size kendinizi iyi mi hissettiriyor ? Düşünce şeklinizi değiştirdiğinizde bir daha asla bu yiyeckleri yerken iyi hissetmeyeceksiniz. Uzmanlar hayatınızı değiştirerek nasıl zaıflayacağınız hakkında birçok ipucu veriyor.

Araştırmalara göre olumsuz düşüncelr yüzde yüz yemeğe yönlendiriyor.Bu sebeple ilk olarak her mutsuz olduğunuzda yememek için kendinize dışardan bakın. Beliniz ya da kalçalarınız giderek kalınlaşıyor mu ? Bu sizi daha da mutsuz etmiyor mu ? Burada yiyerek rahatlamayı bırakmak için beyin detoksuna ihtiyacınız olacak.

Aklınızdaki ağırlıktan kurtulun
Ağırlıkları değiştirmek için gerçekten yapacak bişeyiniz yok mu ? Kendi kendinize olmanız gereken kilonun çok üzerinde olduğunuzu söyleyin. Araştırmalar insanın inandığı şeyi tekrarlamasının motivasyon için çok önemli olduğunu belirtiyor. Yani kilolu olmanın kaderiniz olduğunu düşünüyorsanız kesinlikle öyle olacak.

Vücudunuzla ilgili aşağıdaki düşünceler defalarca aklınızdan geçebilir. Bunları aklınızdan çıkarın ve tam tersini düşünmeye ve en az 10 kez söylemeye başlayın.

– kolayca zayıflayamam
– metebolizmam yavaş
– kilo vermem için çok çalışmam gerek
– benim için kilo vermek imkansız
– bu benim doğal halim

Belirtilenlerden en çok hangisi sizi anlatıyor. Unutmayın, bu tür negatif düşünceler sizi zayıflatmaz.

Aşırı yemeyi bırakın
İlk adımda negatif düşüncelerinizden kurtuldunuz. İkinci olarak yiyerek rahatlamanızın gerçek sebebini keşfedin. 5 dakikanızı ayırarak hayatınızda sizi en çok üzen şeyin ne olduğunu keşfedin. Ne olduğu, kaç yaşında olduğunuz hiç önemli değil sadece en çok üzüldüğünüz anları yazın.

Şimdi size en çok kilo aldıran sebebi belirleyin. O zamanlar nasıl hissettiğinizi düşünün ve bunun gibi bir cümle ile durumu özetleyin: ”büyükannemsiz korunmasız hissettim” ya da ”Ali tarafından istenmediğimi hissettim.” Bu neden yiyerek rahatlamaya başladığınızı bulmanızı sağlar.

Yanlış alışkanlıklarınızı bırakın
Yiyerek rahatlama alışkanlığınıza sonsuza kadar veda edebilirsiniz. Nasıl mı ? Duygularınızla yüzleştiniz ve bu alışkanlıktan kurtulmak için yolun yarısına geldiniz. Olumsuz anılarınızı geride bıraktınız buna karşın bu 5 dakikalık ödevi de yapın. Aşağıdaki cümleyi tamamlayın.

Yeme alışkanlıklarımı kontrol edemiyorum çünkü…………………………..
(sizi mutsuz eden sebepten başlayarak düşüncelerinizi yazabilirsiniz ya da acı veren bir anınızdan yola çıkarak duygularınızı anlatabilirsiniz.)
Daha sonra yazdıklarınızı yüksek sesle okuyun ve ne kadar mutsuz olduğunuzu puanlayın.
“Bu sebepten mutsuzluğum 10 üzerinden………………………….. Ancak daha önce bu şekilde hissetmiş olsam bile kendimi çok seviyorum ve olduğum gibi kabul ediyorum” diye düşünün.
Sandy ve Amanda bunu defalarca yapmanızı öneriyor ve bunun sizi negatif düşüncelerinizden arındıracağını belirtiyor.

İnce düşünmeye başlayın
Şimdi artıl pozitif ve başarabileceklerinizi düşünmenizin zamanı geldi. Kendinizi çok sevin. Bedeninizin sağlıklı olması için yapmanız gerekenleri yapın. Kalorilerinize dikkat edin, düşük yağlı beslenin. Sizin formda kalmanızı sağlayacak ”Mutlu, sağlıklı,aşk dolu, eğlenceli, kibar, akıllı, eş, koca, arkadaş, aşık…” gibi cümleler kurun.

”Kendini seven, motive eden, sonuca ulaşan, gülen, sağlıklı bir yaşam süren biri olmak istiyorum.” cümlesini her gün, fırsat bulduğunuz her zaman yüksek sesle söyleyin. Bu sizi forma sokarken, formda kalmanızı, motive olmanızı sağlayacak.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*