Son Haberler
Anasayfa / Sağlık ve Psikoloji / Diyetteyken yapılan 12 yanlış

Diyetteyken yapılan 12 yanlış

Hızlı diyetlere güvenmek
Bir haftada 10 kilo zayıflayacağınızı vadeden hiçbir şey yemediğiniz sadece greyfurt ya da lahana içeren diyetlere aldanmayın. İlk önce yemediğiniz için zayıflıyor gibi görünseniz de gerçekte, sadece birkaç kalori ile beslendiğiniz için metebolizmanız yavaş çalışmaya başlar. Diyet bittiğinde vücudunuz kalorileri az yakar ve verdiğinizden daha kısa zamanda kilo alırsınız.

Kahvaltı etmemek
Sabah kahvaltı etmemek birkaç kalori az almanızı sağlıyor gibi görünebilir yanlız bu sebeple gün boyunca hep aç hissedersiniz. Bu sebeple sürekli ofiste veya da evde kalorili şeyler atıştırırsınız. Yanlız yüksek protein ve lif içeren iyi bir kahvaltı gün boyu aç hissetmenizi engelleyebilir. Araştırmalara göre her sabah kahvaltı eden insanlar diğerlerine göre daha çok sağlıklı.

Sık atıştırmak
Her öğününüzde yediklerinize dikkat ediyor olabilirsiniz yanlız ara öğünlerde gereksiz şeyler yiyor olabilirsiniz. Masanızın üstünde koca bir dilim ekler varsa, çabuk dondurmadan vazgeçmiyorsanız ya da ofis partilerinde ikram edilen kekten mutlaka bir dilim kek yiyorsanız zararlı çıkan yine siz olursunuz.

Çok fazla çerez yemek
Dikkat etmeden yediğiniz cips gibi kızartılmış atıştıamalıklar bel çevrenizin kalınlaşmasına sebep olur. Bazı insanlar açlıklarını bastırmak için çok fazla yer. Bu tür yiyeceklerin yerine ise özellikle protein bakımından zengin fındık, ceviz gibi kuruyemişler tüketmek metabolizmanızın hızlı çalışmasını sağlar.

Çok fazla az yağlı yiyecek yemek
Düşük yağlı yiyecekler diyette önemli bir yere sahiptir yanlız düşük yağlı demek düşük kalorili demek değildir. Eğer tabağınızda düşük yağlı bir kek varsa düşük kalorili olduğu anlamına gelmez. En iyisi yediğinizin ne kadar yağ, kalori ve şeker içerdiğine de dikkat etmektir.

Çok az su içmek
Bu en çok yapılan en basit diyet hastasıdır. Su özellikle kalorilerin yakılması aslında yararlıdır. yakılması için gereklidir.

Süt ürünlerini tüketmek
Süt, peynir, dondurma çoğu diyet yapan kişi için tabudur yanlız aslında yararlıdırç Bazı araştırmalara göre vücut yeterince kalsiyum aldığında yağ yakmaya başlar.. Vücut kalsiyumdan yoksunsa vücut yağ depolamaya başlar.

Araçta yiğip içmek
Yiyeceklerinizi aracınızda yiyecekseniz mutlaka salata türü sağlıklı yiyecekleri tercih etmelisiniz. Bal kalorili menülerden uzak durun.

Hergün tartılmak
Hergün tartılmak siz diyetiniz konusunda umutsuzlaştırabilirsiniz. En iyisi haftada bir tartılmak ya da uzun bir diyet döneminden sonra atılmak olabilir.

Gerçekci olmayan hedefler koymak
İlk haftada 5 kilo zayıflamaya çalışıyorsanız hafta sonunda umutsuzluğa kapılarak beslenmenize dikkat etmeyebilirsiniz. Kendinizi cesaretlendirmek ve motive etmek adına gerçekleştirebileceğiniz hedefler koyun.

Egzersiz yapmamak
Egzersiz yapmazsanız verdiğiniz kiloları almanız daha kolay bir hale gelir. Eğer egzersiz yaparsanız sevdiğiniz şeyleri daha çok yiyebilirsiniz ve halen zayıflamaya devam edebilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*