Son Haberler
Anasayfa / Düğüne Doğru / Düğün Bütçeniz

Düğün Bütçeniz

Herkes hayal ettiği gibi bir düğünle “evet” demek ister.

Kimi lüks bir otelin görkemli balo salonunda, kimi havuz başındaki kusursuz bir organizasyonla, kimi küçük ama sade bir davetle, kimi ise nikah dairesinde evlenmek ister. Ortak nokta ise, o günün iyi planlanmış olması ve mutluluğa atılan ilk adımda keyifli zaman geçirmek isteğidir. 

Düğünler söz konusu olduğunda, bir telaş sarar evlenecek çiftleri. Özellikle alışverişlerle birlikte beklenmedik harcamalar da başlar. Düğün günü hazırlığına, bakım, takı, çeyiz gibi yan harcamalar hatta bir de yeni evin alışverişi eklenince tahmini bütçenin sınırları aşılır ve çoğu zaman olan balayına olur. Hayal ettiğiniz herşeyi gerçekleştirebilmek için doğru bir planlama yapıp gerçekçi bir bütçe oluşturmalısınız. Ve mutlaka bütçenize sadık kalmalısınız. 

Para

Artık çiftler, evlilik hazırlıkları sırasında planlı ve detaycı olmayı tercih ediyorlar. Düğünlerininhayallerindeki gibi olmasını, o günü yıllar sonra da keyifle hatırlamak istiyorlar. Yapılan araştırmalar, çiftlerin %20’sinin profesyonel organizasyon desteği almayı; %55’inin evlendirme dairelerini; %10’unun küçük ev partilerini; %7’sinin ise alışılmışın dışında, çılgın kutlamaları seçtiğini gösteriyor. Çiftlerin %8’i ise, yıldırım nikahıyla evlenmeyi tercih ediyor… Tabii, istenilen düğüne göre harcanan rakam da değişiyor. 

Toplam maliyetin artması ya da azalması yapılan tercihe göre belirleniyor. Ayrıca bütçe hesaplamalarının yanı sıra damat adaylarını tedirgin eden önemli bir de ayrıntı var! Gelinin kalbini fethedecek tektaş yüzükler. Günümüz vitrinleri bu küçük ama pahada büyük ayrıntı için sınırsız seçenek sunuyor. Hem de çeşitli ödeme kolaylıkları ile birlikte. Düğün hazırlıklarının geçici detaylardan oluştuğu ama nişan yüzüğünün ömür boyu taşındığı düşünülecek olursa bir tektaşın harcamalardaki yerini hemen ayırmak gerekir.

Gelinlik , damatlık

Kadınların çoğu yaşamlarının bu en özel gününde, rüya gibi bir gelinliğin içinde masal prenseslerini andırmayı ve hayatlarında bir kez de olsa gelinlik giymeyi istiyor. Kimi kabarık eteğiyle dantel ve işlemelerle süslü klasik prenses görünümünü, kimi son derece iddialı bir tarzı, kimi ise sade ama uçuşan bir modeli seçiyor. Damatların %48’i klasik modellerden vazgeçmezken, % 52’si günün modasına uygun, kimi zaman avantgard olarak nitelendirilebilen çizgileri tercih ediyor. Özel tasarımların yanı sıra ithal üretimler, aksesuarlar ve kumaşlar gelinlik ve damatlık fiyatlarında sürpriz rakamlar çıkarabiliyor karşınıza.

Küçük ama büyük detaylar

Evlenecek çiftler, küçük ayrıntılara dikkat edildiğinde bu önemli günün anılardan silinmeyecek kadar güzel olabileceğini biliyorlar. Bunlardan ilki, konuklarla ilk teması sağlayan davetiyeler. Ayrıca davetin verildiği mekandaki süslemeleri, yemek, pasta gibi sunumları, ses, ışık, müzik gibi detayları da unutmamak lazım. Düğün mekanına geliş de bir o kadar önemli. O mutlu gününde gelinin elinde en şık, en gözalıcı tamamlayıcısı olan mis kokulu gelin buketleri de tabii günün vazgeçilmezi. Nikah şekerleri ise günün en şık anısı olmaya aday detaylardan. Hayallerdeki düğünü sonsuza dek yaşatacak fotoğraf ve video çekimlerini de bu listeye eklemeliyiz.

Parti başlıyor

Büyük bir otelin havuz başında mı, sevimli bir bahçede mi, yoksa geniş teraslı şık bir restoranda mı? Mekan kararını etkileyecek en önemli unsurlardan biri de şüphesiz bütçeniz. Ancak, bu mekana karar verirken öncelikle davetli sayınıza ve nasıl bir düğün istediğinize karar vermiş olmanız gerekiyor. Birbirinden gözalıcı tasarımlarda hazırlanan pastalar ise nefis tatlarıyla düğünlerin unutulmazları arasında yerini alıyorlar. Bu özel ikram; artık özel ses -ışık efektleri eşliğindeki show’larla konuklara sunuluyor. Tabii ki bu özel gecede konukları eğlendirmek de çok önemli. Canlı müzik, ses sanatçıları ya da DJ eşliğinde disko müziklerle dünü ve bugünü birlikte yaşatabilirsiniz.

İlk gece

Gelinler için güzel bir düğün kadar ilk geceyi konforlu bir otelde geçirmek de çok önemli. Ayrıca balayı için gidilecek yerin seçimi de önem taşıyor. Çiftlerin % 78’i en az iki haftalık balayı sürelerini tercih ediyor. Balayı mekanları arasında Bali, Maldivler, İbiza, İtalya ve Karaibler’i Uzakdoğu izliyor. Çiftler, bütçelerinden en büyük payı güneşli, eğlenceli ve romantik bir tatil için ayırmayı tercih ediyorlar.

İdealler

21. yüzyılın yeni evlilerinden %27’si, evlendikten sonra yeni bir ev almayı planlıyor. Büyük bir çoğunluğu ise bekarken yaşadıkları evleri yenileyip, orada yaşamayı tercih ediyorlar. Yine büyük bir çoğunluk, gelecek beş yıl içinde hayallerindeki eve kavuşmayı hedefliyorlar. Günümüzde şehir merkezlerinden uzakta kurulmaya başlayan yeni yaşam mekanları genç çiftlere son derece değişik alternatifler sunuyor. Yani çoğunlukla evlendikten sonra “ev”lenmek geliyor

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*