Son Haberler
Anasayfa / Düğüne Doğru / Düğün Davetiyelerini Ne Zaman Göndermeli

Düğün Davetiyelerini Ne Zaman Göndermeli

Düğün davetiyelerinizi erken gönderirseniz unutulacak, geç gönderirseniz de konuklarınız katılamayacak. Peki en ideal zamanlama nedir ?

Çiftlerimizin deneyimlerine baktığımızda davetiyeleri gönderme işlemini hep en sonlara bıraktıklarını görüyoruz yanlız bu yanlış bir zamanlama. Niçin Mi ?

Doğru Zamanlama

Genelde düğün hazırlıklarının telaşına kapılıp davetiyelerin gönderilmesi son haftalarda bırakılır yanlız bu büyük bir hatadır. Birine 10 gün kala düğün davetiyesi yollamak. ”Gelmeni çok istemiyoruz ama ayıp olmasın diye gönderiverdik işte” demek gibidir. Bu nedenden dolayı davetiyelerinizi 1 ay önceden gönderip, misafirlerinize yeterince zaman tanımalısınız.

Şehirdışı ve Yurtdışından Gelenekler

Özellikle şehirdışı ve yurtdışından gelecek misafirleriniz olacaksa, düğün davetiyelerinizi 2 ay öncesinden göndermeye özen göstermelisiniz. Konuklarınızın size geri dönmesi, ulaşım ve konaklama ayarlamaları zaman alacaktır. Unutmayın, misafirlerinize ”Gelir Misin ?” diye sormuyorsunuz, ”Bu özel günümde yanımda olmalısın” diyorsunuz. Gelmeleri için yeterli zamanı tanımalısınız.

Kaç Kişi Gelecek

Mutlaka davetiyenin kaç kişilik olduğunu belirtmeniz gerekiyor. Eğer 300 kişi davet ettiğiniz düğününüze 500 kişinin gelmesini istemiyorsanız, bu davetiyeye tek veya 2 kişiliktir gibi ibarelerle kendinizi garantiye alın. ”Miniklere iyi uykular dileriz.” gibi sevimli bir ifadeyle de düğünde çocuk istemediğinizi belli edebilirsiniz.

E-Davetiye Sorunsalı

Hiçbir maliyeti olmayan elektronik davetiyeler yavaş yavaş Türkiye’de de hız kazanmaya başladı. Yine de bu konuda biraz temkinli ve hassas olmakta yarar var. Belki genç arkadaşlarınıza e-davetiye göndermeniz sorun olmayacaktır yanlız teknolojiye biraz uzak olan ileri yaşlardaki konuklarınız bu davranışı saygısızlık olarak algılayabilirler.

Aramalara Ne Zaman Başlanmalı

Sizden beklenen, kesinleşen konuk sayınızı düğünden 1 hafta önce düğün mekanınıza bildirmeniz bu yüzden düğüne iki hafta kala henüz bir cevap vermemiş olan davetiyelerinizi aramaya başlamalısınız. Bu iş için birkaç arkadaşınızdan yardım alıp aranacak kişileri çok daha hızlı bir şekilde sonuç alabilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*