Son Haberler
Anasayfa / Sağlık ve Psikoloji / Düğün Stresinizi Sağlıklı Beslenerek Kapatın

Düğün Stresinizi Sağlıklı Beslenerek Kapatın

Gelin Ve Damat Adaylarının Stresle Başa Çıkabilmeleri İçin Beslenme Önerileri

Büyük gün için yapılan hazırlıklar her ne kadar eğlenceliyse de, bu süreçte hafif bir gerginlik durumu yaşanabilir. Özellikle de beslenme bu telaş içinde ihmal edilirse bu duruma fiziksel stres de eklenir. Yediğiniz her şeyin hem psikolojik hem de fizyolojik olarak sizi etkilediğini unutmayın. Düğün öncesi daha sağlam psikoloji gerekmektedir. En küçük olumsuzluklardan etkilenmemek için, bu beslenme önerilerini uygulamaya başlayın.

Güne Kahvaltı İle Başlayın

Senelerdir annelerinizin kahvaltı etmeniz gerektiği konusunda haklı mücadelesine kulak verin. Yeni bir günün başlangıcında, bütün gece aç kalan vücudun, düzenli çalışmasını devam ettirebilmesi için sabah kahvaltısının önemi büyüktür. Beynin maksimum performansı için en önemli öğün kahvaltıdır. Kahvaltı yapmak gün içerisinde kan şekeri düzeninizi daha olumlu yönde etkiler. Kan şekerinde ani iniş ve çıkışlar yaşamazsanız kendinizi daha çok enerjik hissedebilirsiniz.

Renkli Yemekler Yiyin

Gökkuşağı gibi renkli besinler seçin. Kıyafette bile giydiğimiz renk psikolejimizi etkilerlerken, besinlerin renklerinde gizli olan fitokimyasallar psikolejiniz üzerinde direkt etki yaratır. Günlük beslenmenizde rengarenk sebze ve meyve seçimleri yapın.

Mutlu Olmak İçin Tatlı Yerine Kompleks Karbonhidratları Seçin

Stresle başa çıkabilmek için tatlı yeme eğilimi yaygın bir davranıştır. Yanlız tatlı yedikten sonra kısa bir zaman içinde kan şekerinde ani bir yükselişe ve arkasından da hızla bir düşüşe sebep olur. Kendinizi daha depresif ve uykulu hissetmenize sebep olur. Tatlı gibi basit karbonhidratlar yerine kan şekeri seviyesini daha yavaş yükselten aynı zamanda sindirim sırasında seratonin salgısını artıran kompleks karbonhidratları tercih etmeniz daha mutlu hissetmenizi sağlayacaktır.

Kafeinden Uzak Durun

Yoğun kafein alımı stres düzeyini oldukça artırır. Bunun yerine yatmadan önce içeceğiniz papatya veya melisa çayı sindiriminize yardımcı olarak, uykuya geçinizi kolaylaştırır ve sizi rahatlatır.

Günde 2 Ceviz Veya 7-8 Badem

Ara öğünde yiyeceğiniz 2 ceviz veya 7-8 bademin içindeki E ve B vitaminleri hem bağışıklık sisteminizi, hem cildinizi, hem de mutluluğunuzu artıracaktır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*