Son Haberler
Anasayfa / Genel / Düğün Stresinizi Sağlıklı Beslenerek Yenin

Düğün Stresinizi Sağlıklı Beslenerek Yenin

Gelin ve damat adaylarının stresle başa çıkabilmeleri için beslenme önerileri
Büyük gün için yapılan hazırlıklar her ne kadar eğlenceliyse de, bu süreçte hafif bir gerginlik durumu yaşanabilir. Özellikle de beslenme bu telaş içinde ihmal edilirse bu duruma fiziksel stres de eklenir. Yediğiniz her şeyin hem psikolojik hem de fizyolojik olarak sizi etkilediğini unutmayın. Düğün öncesi daha sağlam bir psikoloji gerekir. En ufak olumsuzluklardan etkilenmemek için, bu beslenme önerilerini uygulamaya başlayın.

Güne kahvaltı ile başlayın
Yıllardır annelerinizin kahvaltı etmeniz gerektiği konusundaki haklı mücadelesine kulak verin. Yeni bir günün başlangıcında, bütün gece aç kalan vücudun, düzenli çalışmasını devam ettirebilmesi için sabah kahvaltısının önemi büyüktür. Beynin maksimum performansı için en önemli öğün kahvaltıdır. Kahvaltı etmek gün içinde kan şekeri düzeninizi olumlu yönde etkiler. Kan şekerinde ani iniş ve çıkışlar yaşamazsanız kendinizi daha enerjik hissedersiniz.

Renkli yemekler yiyin
Gökkuşağı gibi renkli besinler seçin. Kıyafet konusunda bile giydiğimiz renk psikolojimizi etkilerlerken, besinlerin renklerinde gizli olan fitokimyasallar psikolojiniz üzerinde direkt etki yaratır. Günlük beslenmenizde rengarenk sebze ve meyve seçimleri yapın.

Seratonini (mutluluk hormonu) artırmak için
Folik asit düzeyi seratonin salgısı için önemlidir. Folik asit düzeyinin azalması seratonin salgısını azaltır. Folik asitten zengin koyu yeşil yapraklı sebzelere günlük beslenmenizde yer verin.

Mutlu olmak için tatlı yerine kompleks karbonhidratları seçin
Stresle başa çıkabilmek için tatlı yeme eğilimi yaygın bir davranıştır. Ancak tatlı (içinde basit karbonhidrat olarak adlandırdığımız şeker içeren tatlılar) yedikten sonra kısa süre içinde kan şekerinde ani bir yükselişe ve arkasından hızla bir düşüşe neden olur. Kendinizi daha depresif ve uykulu hissetmenize neden olur. Tatlı gibi basit karbonhidratlar yerine kan şekeri seviyesini daha yavaş yükselten aynı zamanda sindirim sırasında seratonin salgısını artıran kompleks karbonhidratları tercih etmeniz daha mutlu hissetmenizi sağlayacaktır. Kompleks karbonhidratlar; meyveler, sebzeler, kuru baklagiller, tam tahıllı ekmekler ve tam tahıl unundan yapılmış besinlerdir.

Kafeinden uzak durun
Yoğun kafein alımı stres düzeyinizi artırır. Bunun yerine yatmadan önce içeceğiniz papatya veya melisa çayı sindiriminize yardımcı olarak, uykuya geçinizi kolaylaştırır ve sizi rahatlatır.

Günde 2 ceviz veya 7-8 badem
Ara öğünde yiyeceğiniz 2 ceviz veya 7-8 bademin içindeki E ve B vitaminleri hem bağışıklık siteminizi, hem cildinizi, hem de mutluluğunuzu artıracaktır.

 

Kaynak: www.düğün.com

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*