Son Haberler
Anasayfa / Sizin Düğünleriniz / Düğünlerle İlgili Bilmeniz Gereken En İlginç Ayrıntılar

Düğünlerle İlgili Bilmeniz Gereken En İlginç Ayrıntılar

Gelinlik Neden Çoğunlukla Beyazdır ?

Beyaz, Romalılar döneminde kutlamaların rengi olarak kabul ediliyor. O zamandan beri gelinlik rengi olarak beyaz kabul görmüştür. 20. yüzyılın başında bu renk masumiyetin ve temizliğin sembolü olmuştur. Günümüzde ise beyaz, hem eğlence ve neşenin hem de berraklığın rengi olarak kabul edilir.

Buket Fırlatmak ve Gelin Buketini Kapmanın Anlamı

Gelinin fırlattığı buketi yakalayan kişinin şanslı olduğuna ve kısa sürede onun da evleneceğine inanılır.

Gelin Pastası

Pasta verimliliğin ve iyi şansın sembolü olarak kabul edilir. Eski dönemlerde, düğün törenlerinin sonunda gelinin başında ekmek kırılırmış. Davetliler de şans getirmesi için ekmek kırıntılarından alırmış. Orta çağda gelin ve damat küçük ekmeklerden oluşan bir hale içinde öpüşürlermiş. 16. yüzyıl sonlarında bir Fransız aşçı, bu ekmeğe daha güzel bir şekil vermiş ve ilk düğün pastasını ortaya çıkarmış.

Damat Gelini Niçin Öper

Gelini öpmek eskiden evlilik anlaşmasının mühürü olarak kabul edilmiş. Aynı zamanda gelinin ruhundan bir parçanın damada, damadın ruhundan bir parçanın da geline geçtiğine inanıldığı için bu gelenek günümüze kadar gelmiş. Hristiyanlıkla rahibin ünlü gelini öpebilirsin sözüde buradan gelmektedir.

Nikah Masasında Ayağa Basma Adeti

Nikah kıyılırken çiftlerden hangisi diğerinin ayağına basarsa onun sözünün geçeceğine inanılması da düğünlerin eğlenceli anılarından biridir. Genelde damat gelinin bunu yapmasına bir nebze izin verir, bu hoş ve güzel bir gelenektir.

Yeni Evlenen Çiftin üzerine Neden Pirinç Atılır

Hemen hemen bütün kültürlerde bu bolluğun sembolü olarak kabul edilir. Bazı ülkelerde gelinler, ellerine başak dallarından oluşan bir demet taşır ve konuklara da şans getirsin diye bunlardan dağıtılırmış.

Alyans Hangi Elle Takılır

Çok eski çağlarda insan anatmisiyle ilgilenen ileri gelenler sol elin ikinci parmağından kalbe doğru kesintisiz uzanan bir damar olduğunu düşünmüşler. Bundan dolayıdır ki aşkın sembolü alyanslar o çağlardan beri bu parmaklarda taşınır olmuş.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*