Son Haberler
Anasayfa / Kültür Sanat / Ev ortamında karma sergi

Ev ortamında karma sergi

Dört sanatçının resim, fotoğraf ve karikatür çalışmalarından oluşan ”2+2=5” başlıklı karma sergi, Beyoğlu’ndaki bir apartman dairesinde izlenime sunuldu.

”Klasik olan da bir düzendir, yeni olan da. Bazen düzenin değişmesi, yenilerin gelmesi gerekir” düşüncesiyle bir araya getirilen Deniz Yardımcı, Gamze Kuden, Sinem Cansu ve Sadece Kaan’ın eserleri, Asmalımescit Oteller Sokak 9 numaradaki apartman dairesinde sanatseverlerle buluştu.

Sıra dışı sunuma sahip sergiyle ilgili AA muhabirine bilgi veren küratör Bahar Çolak, sergi fikrinin Radiohead adlı müzik grubunun ”2+2=5” şarkısından esinlenme sonucu ortaya çıktığını söyledi.

Çolak, ”Sanatta farklı disiplinlerin artık bir arada sunulması ve birbirlerindeki etkileşimden faydalanılması gerektiğini düşünüyorum. Şarkıyı dinlerken aklıma arkadaşımın bu evi geldi. Evde iki oda bir tarafta ve diğer taraftaki iki odayı birleştiren bir bölüm var. Bu bende serginin ilk çağrışımlarını yaptı” dedi.

Hem yan yana hem de ayrı odaların bulunmasının, birbirinden kopuk sanatçıları bir araya getirebileceğini düşündüğünü ifade eden Çolak, ”Klasik sanat galerilerinde belli düzende sınırları çizilmiş sergiler bulunuyor. Ben sergiyi tasarlarken evin içine yedirilmiş bir şekilde eserlerimizi insanlara sunmayı amaçladım” şeklinde konuştu.

Sergiye esin kaynağı olan şarkının, ”Dünyayı düzene sokabilecek kadar hayalperest misin?” gibi sözler içerdiğini söyleyen Çolak, şarkının ilgi çekiciliğini farklı bir sunumla insanlara sunarak, yeni üretimler yapan sanatçıları ortak bir konseptte buluşturduğunu ifade etti.

Çolak, bunun, eserleri izlenime sunulan sanatçıların ilk sergileri olduğunu kaydederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Bir galeriye gittiğimiz zaman belli sınırlar bulunmaktadır. Bu hazır düzlemler içinde insanlar kendilerini yakın hissedemezler. Bu tarza sahip galerilerde insanlar farklı bir sosyal davranış içine girerek, sanattan anladığını ya da anlamadığını belli etmemeye çalışan yapay bir tutum sergilerler. Ev ortamında gerçekleştirdiğim bu sergiyle galerilerin bu yanılsamasını kırmak istedim. Sanat hiçbir zaman bir kalıba sokulamaz. Değişik alan sergilerinin giderek artması da bu konsepti yapmamda beni daha da teşvik etti.”

Sergide, çevre kirliliği, insan, değişiklik, melankoli gibi konulara dair eserlerin yer aldığını vurgulayan Çolak, ”Sergideki eserleri ev içerisine dağıtırken eserlerin birbirleriyle olan bütünlüklerini dikkate aldım. Örneğin fotoğrafların olduğu mutfak kısmı ile karikatürlerin bulunduğu oda yan yana. Çünkü fotoğraf ve karikatür eserlerindeki melankoli arasında bir etkileşim kurduk. Bir odada çevre kirliliğini yansıtan eserler varken yan odada atık malzemelerden oluşturulmuş çalışmalara yer verdik. Karikatüristik yağlı boya çalışmalarıyla başka bir odada bulunan karikatürlerle bağlantı oluşturduk. Eserleri masa lambası, abajur gibi doğal ev aydınlatıcılarıyla ışıklandırdım. Bu sayede izleyicilere evde oldukları hissini vermeyi amaçladım” diye konuştu.

Sergi, 5 Temmuz’a kadar açık kalacak.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*