Son Haberler
Anasayfa / Genel / Evlilik aşkı öldürür mü

Evlilik aşkı öldürür mü

Evlilik aşkı öldürür mü ? gibi klişe ama her daim merak konusu olan soruya, pek çok evli insan ”evet” yanıtını verir. Yanlız onlar, aslında, aşkın ölümünü evliliğin üzerine atan ve kendilerini suçsuz ilan eden kişilerdir.

Aşkı öldüren, kadın ve erkeğin artık birbirlerine duygusal yatırım yapmamaları ve ilişkiye özen göstermemeleridir.

Elbette aşkın o en yoğun yaşanmış olduğu, ayakların yerden kesildiği dönemlerden sonra evlilikte artık karşınızda idealdeki değil, gerçek bir insan vardır. Diş fırçalama biçimi, evdeki düzeni farklı gelebilir size. Bir miktar hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz, farklı alışkanlıklarını yadırgayabilirsiniz.

Birbirimiz için farklı ve özeliz
İşte evlilikte kabul edilmesi gereken iki şey, iki ayrı insan olduğunuz gerçeğidir. ”Garip ve farklı taraflarımızla, farklı renklerimiz ve zevklerimizle başka insanlarız” diyebilmektir önemli olan. Tabii bunu söylerken arkasından, ”Ama biz birbirimiz için özeliz ” de diyebilmektir.

Bunu başaramayanlarda, eşlerden birinin diğerini ya da her ikisinin de birbirini değiştirme isteği ve çabası oluşur. Bu karşı tarafın duygularını, iç dünyasını kırarak, onu eleştirerek, suçlayarak verilen bir uğraştır.

Aşk paylaşım ister
İşte bu noktada evlilik için tehlike çanları çalmaya başlar. Çünkü zorla değiştirilmek istenen kişi, direnç gösterir, o direndikçe çatışmalar başlar. Çatışmaların yoğunlaştığı evlerde, eşlerin birbirlerinden uzaklaşması, aşkın ölmesi kaçınılmazdır. Oysa aşk, paylaşım ve çatışmaz ortam ister.

Evlilikte duyguların canlılığını yitirmesinde, çiftlerin nikah masasında attıkları imza sonucu artık birbirine sonsuza dek sahip oldukları inanç ve kaybetme korkusu yaşamama durumunun da büyük bir payı vardır.

Sevdiğinizi söyleyin
Sevgi ve aşk da emek ve çaba gerektirir. ”Nasılsa artık o benim kocam/karım, sevdiğimi söylememe gerek yok” diye düşünmemelisiniz.

Kuşkusuz hiçbir kimse birgün boşanmak için evlenmez. Yanlız ”bu adam /kadın benim her halimi çeker, çünkü bana çok aşık” diye pervasızca davranmamalısınız. Aranızdaki romansı koruyabilirsiniz, gerçek sevgi, asıl evlilikte birbirinizi iyice tanıdıktan ve birbirinize alıştıktan sonra başlar.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*