Son Haberler
Anasayfa / En Yeniler / Evlilik kararını aldıktan sonra neler değişiyor

Evlilik kararını aldıktan sonra neler değişiyor

Evlilik hazırlıkalrınızı keyifle yapmak varken düğün stresi, evlilik sorunları yaşamamak için önerilerimize kesinlikle göz atmalısınız.

Evlilik kararını almak ne kadar keyifli ols da kadın / erkek herkesin gözünü biraz korkutur. Neden mi ? Cevabı apaçık ortada aslında… Evlilik öncesi hazırlıklar, düğün telaşı, ailelerle ilişki seviyesinin artması vs. derken ortaya çıkan yüklü bir stres… Size önerilerimiz; aslında keyfini çıkararak yaşamanız gereken bugünlein kabusa dönüşmesini engellemek için bazı konularda dikkatli davranmak ve stresi yönetebilmek.

Evlilik kararını aldıktan sonra neler değişiyor ?
Evlilik, eğitimleri, öğrenimleri, kültürleri, örf ve adetleri değişik ailelerde yetişmiş, geçmiş hayat deneyimlei, zevk ve hoşlanımları farklı olan iki kişinin hayatlarının geri kalan bölümünü birlikte yaşamaya karar vermesidir. Böylece iki kişi birlikte bir aile kurarken birbirlerinin ailesini de kabul eder ve hatta iki aileyi birleştirir, buluşturur.
Anadolu Sağlık Merkezi’nden Klinik Psikolog Sevil Usanmaz, evlilikte yetişkin iki insanın hem birbirlerinin ruhsal, psikolojik, sosyal ve fiziksel gereksinimlerini karşılamalarının, hem de ekonomik bir denge kurmalarının beklendiğini söylüyor. Hiç şüphesiz sadece bununla kalmayıp arkadaş, iş çevresi ve dostları paylaşmak, çocuk yetiştirmek gibi bir çok konuda uzlaşmak durumunda kalacaklardır.
Evlilik tarihsel süreç içerisinde bakıldığında 4000 yıllık bir toplumsal kurumdur. İnsanların toplumsal hayata geçişleri ile başlayan, insanın oluşturduğu bir kültür kurumudur. Evliliğe hazırlık aşamaları sosyal ve kültürel sebeplerle farklılıklar gösterir. Yanlız bütün farklılıklara rağmen yaşanan stres ve sorunların benzer olduğu görülüyor.

Bir kişi evliliğe hazır olup olmadığını nasıl anlayabilir ?
Evlilik için gerçekten hazır mısınız ? Evlilik için yeterli fiziksel, zihinsel, sosyal olgunluğa, yetişkinlik yaşına ulaşmış olmak gerekiyor. Dünya sağlık örgütü WHO yetişkinliğe geçiş yaşını 25 olarak kabul ediyor. Kişiliğin olgunlaşması ve evlilikle ilgili sorumlulukların üstlenilmesi için ergenlik döneminin son bulması, hayata bakışın, beklentilerin neler olduğu ve tercihler konusunda fikirlerimizin nitelik kazanması gerekiyor.
Kendimizin evliliğe hazır olup olmadığınızı anlamak için Evliliğe hazır mısınız ? yazımızı okuyabilirsiniz. Eğer partnerinizin evliliğe hazır olup olmadığını anlamak istiyorsanız da Sevgiliniz evliliğe hazır mı ? yazımızı okumalısınız.

Evlilik öncesi strese neden olan konular
Evlilik kararı ve evlenme zamanına kadar geçecek olan süre ve yapılacak hazırlıklar strese sebep olur. Klinik Psikolog Sevil Usanmaz, ”her yeni durum ve karşılaşacağımız sorunlar ve uyaranlar stres nedenidir ve bir tepkiyle yanıtlıyor” diyor. Stres karşısında göstereceğimiz tepki aslında değişime uyum sağlamaya yöneliktir. Hazırlıklar esnasında stresle baş etme yöntemlerini kullanabilirsek sorunların üstesinden daha kolay gelebiliriz.

Evlilik öncesi stresle nasıl mücadele edilir ?
– mükemmeliyetçi düşünce biçiminden -ya hep ya hiç vazgeçmek
– genellemelerden ona olan bana olur vazgeçmek
– olumluya odaklanmak, olumsuzdan vazgeçmek
– hemen sonuca varmaktan küçük olaylardan büyük sonuçlara varmaktan vazgeçmek

Davranışsal mücadele yöntemleri
– yapılacak işle ilgili önceden plan yapmak, işi ve zamanını programlamak
– sorunu çözmek için bilgimizin yeterli olup olmadığını gözden geçirmek
– işin bitirilmesi ile ilgili yardım istemek, dost yardımı veya profesyonel yardım almak
– stresi artıran durumdan kaçınmak veya da stres yaratan kişi ile konuşmak
– ulaşım için trafiğin yoğun olmadıı saatleri seçmek
– dinlenmeye özen göstermek
– gevşeme egzersizleri yapmak
– iletişimi çoğaltmak, önce karşımızdakinin söylediğini iyi dinlemek

Duygusal yöntemler
– kendine ve insanlara güvenmek
– ne istediğinden emin olmak, sık sık fikir değiştirmek
– beklentileri gözden geçirmek, mümkün olmayanlardan vazgeçmek
– balayı ya da ilk gece ile ilgili bilgi almak

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*