Son Haberler
Anasayfa / Düğüne Doğru / Evlilik Listesi

Evlilik Listesi

Avrupa ve Amerika’dan sonra ülkemizde de giderek yaygınlaşmaya başlayan bu uyguulama ile yeni evli bir çift için hediye seçmenin getirdiği tüm sıkıntılar ortadan kalkıyor.

Hayatlarını aynı çatı altında birleştiren ve yepyeni bir yaşamla birlikte yeni bir eve de geçen genç çiftlere götürülecek uygun hediyeyi seçmek , üzerinde oldukça uzun süre düşünülen , karar vermesi hiç de kolay olmayan bir konudur . 

Çiftin , alınacak hediyeye gerçekten ihtiyacı olup olmadığı , renk , desen biçim gibi detayların beğenilip beğenilmeyeceği , alınan ürünün aynısının ya da aynı işlevdeki benzerlerinin başka kişiler tarafından da getirilebileceği ihtimali ve maddi konulardaki bir sürü soru , hediye konusu açıldığı anda gündeme geliverir. Bunlar hediye alacak kişilerin sorunlarıdır. 

Yeni evli oldukları için akrabalar ve arkadaşlar tarafından hediye yağmuruna tutulan genç çift için de bu konu evde başlı başına bir problem haline gelir. Nescafe takımları , resim çerçeveleri , havlular , peçetelikler , çatal bıçaklar , şamdanlar , bardaklar birkaç gün içinde eve dolmaya başlar .Bunların çoğu ev alışverişine neredeyse aylarını ayırmış çift tarafından büyük bir ihtimalle zaten alınmıştır . ‘’ Atsan atılmaz , satsan satılmaz ‘’ bir durumla karşı karşıya kalınıverilir . İstenmeyen bu durumların yaşanmasını önlemenin en güzel yolu mağazaların ‘’ Evlilik Listesi ’’ uygulamalarından faydalanmak. 

‘’ Evlilik Listesi ‘’ nedir ?
 
Önce Avrupa ve Amerika ‘da ortaya çıkan bu uygulama zaman içinde bizim ülkemizde yaygınlaşmaya başladı . Bundan faydalanmak için , evlenecek çiftler , bu hizmeti veren bir ya da birkaç mağaza ile görüşerek , ihtiyaçları olan , beğendikleri ürünleri belirleyerek bir liste haline getiriyorlar . Bu eşyalar firmalara göre çeşitlilik gösteriyor. 

Bugün , mutfak eşyasından banyo aksesuarlarına , yatak odası takımlarından , ev dekorasyonuna yönelik çeşitli aksesuarlara , hatta antikacılara kadar çok çeşitli ürün sergileyen firma , bu hizmeti vermekte. Seçilen eşyalar mağazada ayrılıp , düğünden birkaç hafta sonrası gibi bir tarihe kadar bekletiyor . Bu tarih i mağaza yetkilisi ve çift tarafından beraberce belirleniyor . Çift ister sadece samimi arkadaş çevresine , isterse davetiyelerinin içine yapacakları küçük bir kart ilavesi ile tüm davetlilerle bunu duyurabiliyor . 

Hediye almak isteyenler bu mağazalara giderek bütçelerine ve zevklerine uygun olan eşyayı önceden hazırlanmış bu listeden seçip alabiliyorlar . Böylece hediyenin beğenilmeme , kullanılmama ya da aynısından birkaç tane alınmış olması gibi durumlar ortadan kalkmış oluyor . Ayrıca bu uygulama ile birkaç kişinin bir araya gelerek , pahalı olduğu için çiftlerin alamamış oldukları ya da yine fiyatından dolayı bir tek kişi tarafından alınması zor olan bir ürünü alma şansları da oluyor . 

Özellikle günümüz koşulları , hayat pahalılığı , farklı zevklerin çakışması , kullanışlılık gibi konular göz önüne alınacak olursa , Evlilik Listesi uygulamasının hem hediye alacak kişiler için hem de yeni evliler için çok hoş bir alternatif yarattığı kesin . Bu uygulama ilk başlatıldığında , hediye vermenin sürpriz yönünü yok ettiği gerekçesi ile biraz yadırganmış olsa da , zamanla , hem pratikliği hem de sağladığı maddi destek açısından ne büyük bir kolaylık getirdiği anlaşılmış olmalı ki , ülkemizde de tüm dünyada olduğu gibi hızla yaygınlaşıyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*