Son Haberler
Anasayfa / Genel / Evlilik Sürecinde Aile İçi Anlaşmazlıklar Nasıl Çözülür

Evlilik Sürecinde Aile İçi Anlaşmazlıklar Nasıl Çözülür

Evlilik süreci boyunca yaşanan duygusal yoğunluktan dolayı hem kendi ailenizle, hem de yeni yeni tanımaya başladığınız eşinizin ailesiyle sorunlar yaşamanız çok normal.

Gündelik hayatımızda bile jenerasyon dolayı sürtüşmeler yaşadığımız ailelerimizle, bu duygusal dönemde daha çok anlaşmazlık yaşayabilirsiniz. Merak etmeyin, bu stresli süreci nasıl yönetmeniz gerektiğini öğrenerek sorunların önüne geçebilirsiniz.

Eğitim Ve Kültürel Farklılıklar

Ailelerimizle aynı eğitim ve kültürel şartlara sahip olmadığımız bir gerçek. Eskiden üniversite okumak bile nadir bulunan bir şeyden şimdi lisanslar, doktorolar kurslar bile bizlere yetmez oldu. Bundan da önemlisi, internet çağına doğmuş genç çiftler olarak, tüm dünyayla iletişime geçip kendimizi her alanda geliştirme fırsatı bulduk.

İletişim Sorunlarını Aşın

Kimi zaman sorun neyin söylendiğinde değil nasıl söylendiğinde olur. Yeni taşınan aile bireyleri, stresli bir hazırlık süreci, finansal baskılar derken ilişkiler istemeden de olsa gerilebilir. Böyle durumlarda önemli olan sınırları korumak, sert çatışmalardan kaçınmaktır. Unutmayın ki problemler çözülür, yanlız kırgınlıklar kalıcı olabilir. Kırıcı davranışlardan kaçınsanız sizin de çevrene daha çok saygı gördüğünüzü farkedeceksiniz.

Sorunları Büyütmeyin

İşten izin alamadığınız için detaylara istediğiniz gibi ilgilenemiyorsanız… Her şeyin kusursuz olmasını isterken sürekli problemlerle karşılaşıyorsanız… Stresli olduğunuz için sevgilinizle tartışma yaşıyorsanız… Ve buna benzer daha çok cümleyle hayıflanıyorsanız… sakinleşin. Sadece sakinleşin ve bilin ki bu, her gelinin yaşadığı ve aşması gereken büyütücü ve eğitici bir süreç. Siz ne kadar olgun ve sağlam bir duruş sergilerseniz sorunlarda o kadar az tesir edecektir.

İsteklerinizi Öteleyin

Evet, bu sizin en özel gününüz, kusursuz olmasını istiyorsunuz. Ve evet, biraz şımarmaya da hakkınız var. Yine de sağduyuyu elden bırakmamakta yarar var. Konu düğün olunca isteklerinize hakim olmakta zorlanabilirsiniz yanlız düğününüzden geriye pahalı ürünler değil, keyif dolu anların hapsolduğu fotoğraflar kalacak. Hayat düğünden sonra da sürecek ve sizin için hayat başladığında düğün bütçenizden artan paraya ihiyacınız olacak.

Uzmandan Yardım Alın

Evet sevgili gelinler, biliyoruz ki sağduyu ve ego çok iyi arkadaş değiller. Özellikle de düğüne hazırlık sürecindeyken, sağduyunuz ayaklarınızı yere sağlam basmanızı fısıldarken egonuz şımarık bir çocuk gibi ayağını yere vurarak “istiyorum!” diye bağırabilir. Duygularınıza ve tepkilerinize hakim olmakta sorun yaşıyorsanız; size verebileceğimiz en iyi tavsiye bir uzman psikoloğun kapısını çalmak olacaktır. İsterseniz yalnız, isterseniz eşinizle gidebileceğiniz bu uzman, tüm sorularınızın cevabını bulmanızı sağlayabilir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*