Son Haberler
Anasayfa / Genel / Evliliklerde Yaş Farkı Sorunu

Evliliklerde Yaş Farkı Sorunu

Evliliklerde yaşça büyük olan genellikle erkekler oluyor. Ortalama olarak evliliklerde erkek kadından büyüktür veya da bu, evlenilecek erkekte bir koşul olarak aranır. Aslında bu sorunun kişiden kişiye değiştiği de bir gerçek. Yaşça büyük olan kollayıcı mı ?

Evlilikte erkeklerin yaşça büyük olması beklenir. Bunun nedeni ise yaşadığımız toplumun kadın ve erkeğe bakışıdır. Yaşadığımız toplum genelde yaşça büyük olmanın bir üstünlük olduğunu kabul eder. Böylece sebepsiz erkek koruyucu, kollayıcı rol üstlenir. Erkeklerin geç olgunlaşması kız ve erkek çocukların ergenliğe girme yaşları aynı değildir. Kızlar erkeklere göre ergenliğe önce girerler. Kızlar daha erken olgunlaştıkları için, kendilerinden yaşça büyük erkeklerden hoşlanırlar.

Erkek ne kadar büyük olabilir

Erkeğin yaş farkının 3-5 yılla sınırlı kalması ideal olarak görülür. Yanlız 10 yılın üzerine çıktığı durumlarda o ilişkiye ve kişilere farklı bir gözle bakılır. Yaşça epey büyük olan erkeğin kariyeri ya da maddi durumun genç bir kadın için etkileyici olduğu, kadın açısından bir çıkar ilişkinin söz konusu olabileceği düşünülür.

Olgun kadın-genç erkek ilişkisi

Kız yaşında bir kadınla birlikte olan erkek mi yoksa oğlu yaşında bir erkekle birlikte olan kadın mı daha çok tepki görür ? Tabii ki ikinci şık… Oysa ”aşkın yaşı olmaz” değil midir bizim en sahiplendiğimiz özlü sözlerden biri ? Yaşça küçük olan, büyüğün olgunluğundan, hayat tecrubesinden yararlanmak isterken, büyük olan da diğerinin enerjisine hayran olamaz mı ?Tabii ki bir de kişilik meselesi var. Her olgun kişi, yaşından beklendiği gibi köşesine çekilmiş, ağır adımlarla ilerliyor olamaz. Ya da bir gencin yaşından beklenenin çok ötesinde olgunluk sergilediği durumlar yok mu sizin gözlediğiniz ?

Yaşı bırakıp, gelişime bakalım

Evlilikte yaş farklı meselesine bakmak, bugüne kadar sabitleşmiş fikirlerin biraz dışına çıkmalıyız.Hayatta her şey bizim düşündüğümüzden farklı olabilir. Bir de tabii asla ”asla” dememek gerekir. Düşünün; ”Asla kendimden küçük biriyle olamam” yada ” Asla benden 15-20 yaş büyük biriyle evlenemem” dedikten sonra bir gün aşk kapınızı çalarsa ? Yaş ile özdeşleştiren özellikleri bir tarafa bırakıp kişilere odaklanmak, kişilik özelliklerini tanımaya çalışmak en doğrusu. Yaş farkından ziyade uyuma, gelişim seviyesinin aynı olup olmadığına dikkat etmek gerekir. Birbirine yakın yaşlarda olan insanların hayata bakışlarında derin uçurumlar varsa, sağlıklı bir evlilik yürütmek mümkün olmaz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*