Son Haberler
Anasayfa / En Yeniler / Evliliklerde Yaşanan Problemlerin Sebepleri Nelerdir

Evliliklerde Yaşanan Problemlerin Sebepleri Nelerdir

Evlilik insan hayatında en önemli basamaklarından biridir. Evlilik büyük bir yolculuktur. Yol arkadaşlarımız seyahatimizin iyi ya da kötü geçmesi açısından çok önemlidir. İnsanlar elbette mutlu olmak için evlenirler. Kurdukalrı yuvada insanlar hayallerindeki mutluluğu yakalamayı çalışırlar.

Günümüzde gerçekleştirilen evlilikler acaba bu beklentiye ne kadar cevap veriyor ? Gerçekten bu beklenti ailede veya evlilikte karşılığını bulabiliyor mu ?

Evlilikler neden çabuk bitiyor ? Aileler niçin parçalanıyor ? Aslında bu sorunların cevabı evlilik öncesine dayanıyor. Evlilikler hatalar üzerinde kuruluyor.

Yanlış Eş Seçimi

Adeta ”Hele bir evlenelim de o zaman doğruyu ve yanlışı anlarız.” mantığı hakim pek çok evlilikte. Düşünün bir kere trafikte bir araç kullanabilmek için aylarca kursa gitmek gerekiyor, bir çocuğa tarih dersini anlatabilmek için ise üniversite bitirmek. Yanlız eş seçip evlenmek ve dünyaya çocuklar getirip onları yarınlara hazırlamak için ne kadar az şey gerekiyor.

Eşler Birbirlerine Vakit Ayırmıyorlar

Adeta insanlar birbirlerinden kaçmakta. En basitinden aile bireyleri birlikte olabildikleri en değerli vakitlerini televizyon karşısında, internet başında ya da kulaklıkla müzik dinleyerek geçirmekteler.

Anne ve babalar, çocuk avutmakta kullandığı televizyonun bağımlısı oldu. Akşamları en verimli vakitler daha çok babalar haber izlemekte, anneler dizi izlemekte ve çozuklar ne bulurlarsa onunla yetinerek geçiyor.

Eşler Doğru Bir Şekilde İletişim Kuramıyorlar

Hayat boyu her zaman insanlar ilişkimiz olmuştur. Hem kendimizi tanıtmak hem de karşı tarafa tanımak için iletişim yollarını kullanırız. Evlilik içinde ise, eşler çoğu zaman birbirlerini suçlayıcı, bazen aşağılayıcı ifadeler kullanarak evlilikte mutluluk yollarını kapatabiliyorlar. Eşler birbirlerini suçlamadan, karşı tarafın kişiliğini değil de davranışlarını eleştirseler, uygun iletişim yolları kullansalar, yanlış anlaşılmalar ve sorunların bir kısmında düzelmeler olabilir.

Ortak Özellik Ve Kişilik Yapısı Önemsenmiyor

Evlilikler yanlız çiftlerin haz duygularını tatmin alanı değildir. Bizim inanç ve kültürümüze göre evlilik ve aile hem bu dünya hem de ahiret hayatının kazanımları için yapılır. Yeni insanlar yaşadığı birliktelikte ve yetiştirdiği yeni nesillerle bu dünyada ve ahirette mutlu olur. Bu nedenle seçilen eşin ahlaklı ve inançlı olması da önemlidir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*