Son Haberler
Anasayfa / Genel / Evliliklerin İlk Yılında En Fazla Yaşanan Sorunlar

Evliliklerin İlk Yılında En Fazla Yaşanan Sorunlar

Doğru insanı bulmak ve evlenmek ne kadar zorsa, bir evliliği yürütmek de bir o kadar zordur. Özellikle evliliğin ilk senesi, yeni evli çiftler için en kritik dönemdir…

Evliliklerin ilk yılı her ne kadar romantizmin ve tutkunun en yüksek seviyede olduğu zamanlar olsa da, gerçekliğin ve farkındalığın da başladığı dönemdir. Çiftler, birlikte eğlenceli ve romantik zaman geçirmenin dışında, evlilik hayatının gerçekleriyle yüzleşmeye başlarlar. Yeni evli çiftlerin, ilişki yaşadıkları dönemlerde onlara önemsiz gelen veya varlığından haberdar olmadıkları farklılıkları, evlendikleri zaman büyük sorunlar haline gelebilirler. Bu sorunlar ise çözemedikleri taktirde, git gide büyüyerek, evliliklerin sonlanmasına sebep olabilirler.

Rolleri Belirlemek

Evlenmeden önce çiftler genellikle diğer tarafın evlilik hayatları boyunca evi geçindirmek, fatura ödemek, temizlik yapmak, yemek yapmak gibi belli başlı görevleri yapacağını düşünürler ve bu konuda iki taraf da çoğu zaman fazla idealist olduklarından, evlendikten sonra bu rollerin nasıl paylaşılacağı konusunda tartışmaya girmeyi gerek görmezler. Bu noktada, tarafların, birbirlerinin beklentilerini karşılamamaları ve bu rolleri reddetmeleri, evliliklerde büyük sorunlara yol açabilir.

Çözüm

Yeni evli veya yakın zamanda evlenmeye karar vermiş olan çiftler, mutlaka evliliklerindeki ana roller ve sorumluluklar konusunda tartışarak , bir orta nokta bulmalıdırlar. Bu noktada, taraflar, eşlerine daha çok görev vermeyi düşünmektense, onlara nasıl yardım edebilecekleri ön planda tutulmalıdır.

Mali Konular

Evliliklerde, maddiyat ve para, çok hassas konulardır ve yeni evli çiftlerin mutlaka mali konularda tutumlu davranarak, iyi bir ekonomik plan oluşturmaları gerekir. Bu noktada, birçok masraf yaparak evlenmiş çiftler, aile kurduklarının ve artık sorumluluklarını paylaştıklarının farkına varamayıp, dikkatsizce ve sorumsuzca harcamalar yapmaya devam ederlerse, maddi olarak sıkıntı çekmeye başlarlar. Yeni evli çiftler genellikle para konularında farklı bakış açılarına sahip oldukları için çekilen sıkıntılar ve gereksiz harcamalar konusunda birbirlerini suçlayabilirler. Netice olarak da, maddi sıkıntılar evliliklere büyük zarar verebilir.

Çözüm

Yeni evli çiftlerin, maddi sıkıntı çekmemeleri için öncelikle kendi değerlerini ve önceliklerini tanımlamaları ve tatil, eğlence, yatırım veya buna benzer hangi konularda para harcamaya hemfikir oldukları konusunda bir ortak nokta bulmaları gerekir. Bir kez masaya oturup, iki tarafında onaylayacağı bir bütçe ve ekonomik plan oluşturmak, çekilecek sıkıntıları en aza indirecektir.

Eski Alışkanlıklar

Evlenmek, sınırlarınızı yeniden belirlemek, başka birinin daha sorumluluğunu üstlenmek ve biriyle hayat arkadaşı olmak demektir. Bu nokta, yeni evli çiftlerin en zorlandığı noktalardan birdir. Tarafların, eski alışkanlıklarını ve hayatlarını bırakmaları ve bir aile olarak yaşamaya başlamaları biraz zaman alabilir. Bu dönemde, çiftlerin sorunlar yaşamaları çok muhtemeldir.

Çözüm

Yeni evli çiftler, beklendikleri ve alıştıkları aile ortamını açıkça belirtmelidirler. Bu noktadan sonra, taraflar birbirlerine saygı duymalı, artık 2 kişilik bir aile olduklarını kabullenerek, ebeveynleri ile belli sınırlar belirlemelidirler. Her iki taraf da kendi ailesi ile sınırları belirlemek ve bu sınırlara uymak konusunda sorumlu olmalıdır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*