Son Haberler
Anasayfa / Sizin Düğünleriniz / Farklı Kültürlerden İlginç Düğün Gelenekleri

Farklı Kültürlerden İlginç Düğün Gelenekleri

Her ülkenin toplumsal ve kültürel yapısı ile inançlarına göre evlilik gelenekleri, ilginç özellikler taşıyor.

Bosna Hersek’te sade kahve damat adayının reddedildiği anlamını taşırken, Pakistan’da ise damat adayı küfür ve hareketler ile dolu zorlu bir sınavdan geçmek zorunda kalıyor. AA muhabirinin, bir internet sitesinden yapmış olduğu derlemeye göre, Bosna-Hersek’te evlenme çağına gelmiş gelin adayını isteyen damat adayı, kız evine yemeğe davet ediliyor ve ailenin büyükleri ile söz konusu evlilik hakkında tartışıyorlar. Kızın aile büyükleri damat adayı hakkında karara vardıktan sonra kahve ikramına geçiliyor ve şekerli kahve damat adayının evlilik için uygun görüldüğü, sadece olması damat adayının reddedildiği anlamını taşıyor.

Çin’de damadın ailesi astroloji uzmanına başvurarak evlenmeyi düşünen çift hakkında yorum istiyor. Eğer astroloji uzmanının hazırladığı horoskopu damadın ailesi uygun görürse, çocuklarının doğum saatini ve tarihini kızın ailesine göndererek aynı işlemi onların da yapmasını istiyor. Çin’deki evlilik geleneklerine göre, düğünden sonra damat evlilik yatağını hazırlayarak üzerine değişik kuruyemiş ve meyve çeşitlerinden koyuyor. Ailenin küçük çocukları yatağın üzerine oturtuluyor ve meyvelerle oynamalarına izin veriliyor. Yatağın üzerinde ne kadar çocuk olursa o kadar da çok doğurganlığı olduğuna inanılıyor.

Finlandiyalı gelinler düğünde el yapımı altın bir taç takıyorlar. Törenden sonra bekar genç kızlar gelinin etrafında toplanıyor ve gelin genç kızlar arasından seçtiği birine altın tacını veriyor. Seçilen kızın ise en kısa sürede evleneceğine inanılıyor. Diğer yandan Vikingler zamanında evlilikler açık artırma şeklinde yapılıyordu. Damat adayı, gelin adayı için kızın babasına fiyat teglif ediyor, bu fiyat üzerinden pazarlık yapılıyor ve belirlenen para miktarı çeyiz için kullanılıyordu.

Bulgaristan’da erkek, sevdiği kızı ailesinden istemek için en yakın arkadaşı ile kızın evine giderken, yanında mutluluk, sağlık ve zenginliği temsil eden ”rakia” denilen özel ev viskisi ve ”zıdravet” ismi verilen yeşil çiçeklerden küçük bir buket getiriyor. Bunun yanı sıra kıza ve babasına ufak hediyeler veriyor. Baba ise evin reisi olduğundan içki ikramında bulunuyor. Damat adayını beğenir ve onaylarsa evliliği kızına dönüp evliliğe hazır olup olmadığı soruyor, kız evet derse kızın ailesi erkeğin ailesine hediye yolluyor. Düğünden önceki perşembe günü hamur ve mayanın karıştırılmasıyla özel bir ekmek yapılıyor ve bu ekmek yeni ailenin oluşumunu sembolize ediyor. Düğünde ise gelin, içinde bozuk para, çiğ yumurta ve buğday bulunan bir tabağı arkasına bakmadan başının üzerinden geriye atıyor. Tabak ne kadar küçük parçalara ayrılırsa o kadar iyi olacağı düşünülüyor. Yalnız gelin ile damada samun ekmeği veriliyor. Hangisi bu ekmekten daha büyük parça koparırsa evde onun sözünün geçeceğine inanılıyor.

Kore’de evlilik geleneklerinde ördek ve kaz önemli bir yer tutuyor. Eski geleneklerde damatlar arkalarında kaz taşıyarak beyaz bir altın üstünde gelinin evine giderken günümüzde sembolik olarak tahta kaz kullanılıyor. Bir başka geleneğe göre de düğünün ardından bir çift tahta ördek yeni çiftin evine yerleştiriliyor. Eğer ördekler karşılıklık konursa çiftin iyi geçineceğine, ters konulursa kavga edeceklerine inanılıyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*