Son Haberler
Anasayfa / Sağlık ve Psikoloji / Gebelik nasıl oluşur?

Gebelik nasıl oluşur?

Gebelik, diğer adıyla hamilelik nasıl oluşur? Hamile kalmak için ne yapmak gerekir? Hamilelik (gebelik) oluşumu hakkında ayrıntılı ve sorularınıza cevap bulacağınız bir konu…

Hamile kalmak için en uygun vakit, 2 adet kanamasının ortalarına denk gelen günlerdir. Bu günlerde kadının yumurtalıklarından 1 tek yumurta atılır ve bu yumurta hücresi 2 gün yaşar. Bu sebeple, kadın, 2 adet kanamasının takriben ortalarına denk gelen yumurtlama gününün üç gün öncesi ve iki gün sonrasında hamile kalabilir.

Cinsel ilişki sırasında kadının haznesine boşalan spermler, hazneden rahim içine doğru ilerler. Kadının yumurtası ile tüplerde sperm ve yumurta karşılaşırlar. İçlerinden sadece biri yumurtayı dölleyebilir. Spermlerin, kadın vücudunda yaşama süreleri yaklaşık üç gün olduğu için bu süre esnasında bir daha cinsel ilişki olmasa bile yumurta döllenebilir.

Döllenmiş yumurta birtakım değişikliklere uğrar ve tüplerde ilerleyerek beş altı gün içinde rahmin içine ulaşır, rahmin kalınlaşan iç tabakasına oturur, ardından bu tabakaya gömülerek gelişmesini devam ettirir.

Yumurtanın döllenmesi ve rahmin içine kendine yer bulması, adet görmeyi keser. Gebelikle ilgili bahsettiğimiz bu değişiklikler meydana gelmeye başlar. Rahim yumuşar ve sürekli büyür.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*