Son Haberler
Anasayfa / Sizin Düğünleriniz / Geleneksel kına gecesi nasıl yapılır

Geleneksel kına gecesi nasıl yapılır

Geleneksel kına gecesi düğünden bir gün önce kız evinde yapılır. Bizim önerimiz düğünden iki veya üç gün önce yapmanız.

Gelin ve damadın yakın akrabaları ve arkadaşları kına gecesine katılır. Kınanın yapılacağı gün kız evine düğünün başladığı anlamına gelen bayrak asılırç Geline yakılacak kına oğlan evi tarafından alınır. Çoğu zaman kız evine bir gece öncesinde çerezlerle birlikte gönderilir. Titizlikle hazırlanan kına tepsisinde çerezler, tatlılar ve kına helvası bulunur.

Gelin ilk başta yöreye göre değişebilen tuvalet veya da şık bir elbise giyer, sonra ise kına yakımı başlamadan önce ”bindallı” denilen kadifeden ve işlemeli, ayak bileklerine kadar uzanan kaftan türünde bir giysi giyer. Gelinin başı ise kırmızı bir örtü örtülür.

Daha sonra bakır bir taş içerisinde, başından ayrılık geçmemiş, mutlu bir evliliği olan bir kadın tarafından kına karılır. Kınanın içine, bereketin hayatlarında hep olması dileği ile bozuk para konur.

Kına yakılmadan önce gelinin oturması için salonun ortasına birer sandalye konur. Erkek tarafının getirdiği kına, etrafı mumlarla süslü bir tepsi içine hazırlanır. Bayan misafirlerin ellerine birer mum verilir. Önce elinde kına tepsisiyle genç bir hanım arkasından gelin onun arkasından da ellerinde mumlar olan genç kızlar türkü söyleyerek boş sandalyelerin etrafında dönerler. Daha sonra ise gelin sandalyeye oturtulur. Bu arada içli kına türküleri söylenir. Amaç gelini ağlatmaktır. Kına gecesinde gelin kız mutlaka ağlar. Eğer ağlamazsa benden söylemesi ayıplanır, ”amma da hevesliymiş evlenmeye” şeklinde dedikodulara maruz kalırç Gelinin eline kına yakılırken ”gelin elini açmıyor” denir ve bunun üstüne erkek tarafı gelinin avucuna küçük bir altın koyar. Duyduğuma göre ev anahtarı veya araba anahtarı da verilebiliyormulş, bilginize…

Avucunu açan gelinin avuçlarına kına yakılır, ellerine tülbent bağlanıp evdivenler geçirilir. Kına yakıldıktan sonra gelinin başındaki kırmızı örtü açılır ve kına misafirlere dağıtılır. Dağıtım bunlardan sonra türküler söylenmeye devam edilir, eğlence kaldığı yerden geç saatlere kadar devam eder.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*