Son Haberler
Anasayfa / Güzellik Ve Bakım / Genç Kızların Kabusu Olan Sivilcelerden Kurtulmanın Yolları

Genç Kızların Kabusu Olan Sivilcelerden Kurtulmanın Yolları

Sivilceleri sıkmak riskli bir uğraştır, iz kalır ve iltihaplanma yayılarak artabilir. Yine de dıkılmadan durulacak gibi değilse bunu daha çok dikkatli yapmakta yarar var. İlk önce deri buhara tutulmalıdır. Uygun bir kabın içerisine kaynar suyu dökün ve üstüne kuru ot ekleyin yüzünüzü kabın üzerine yaklaştırın ve kafanızın üstüne havlu kapatın. 7-10 dakika böyle bekleyin. Bu işlem öncesi el ve tırnaklar iyice temizlenmelidir, varsa alkolle durulanmalıdır. Bunları yapmazsanız sıktığınız sivilcenin yerine başka çıban oluşabilir.

Deriyi buhara tutma işlemi tamamlandıktan sonra sivilceyi çok dikkatli bir şekilde sıkın ve sivilceyi sıktığınız kısmı alkolle silin. Bir süre sonrasında gözünek sıkılaştırıcı maskeyi kullanabilirsiniz: yumurta akı, 1 tatlı kaşığı bal, 1 tatlı kaşığı tuz hepsini çırpın ve yüzünüze maske olarak uygulayıp 25 dakika bekletin, sonra yıkayın.

Yağlı ciltler alkol içeren losyonla veya karışımla günde birkaç defa silinmelidir. Bunu özellikle dışarıdan eve geldiğiniz zaman yapmaya çaba gösterin.

Haftada bir kez ”tuzla tedavi” yapmayı deneyin. Banyodan sonra, pamuğu tuza batırın sonra yüzünüzü dairesel hareketlerle silin. Yüzünüzü yıkayın.

Sivilce tedavisi komplile bir şekilde gerçekleştirilmelidir, haricen kullanılan ürünler olduğu gibi, bazı ürünleri de dahilen kullanmalısınız. Sivilceden kurtulmak için öneriler;

-Beyaz lülyumun taze çiçeklerini şişeye koyun, üzerine alkol eleyin, her akşam bu karışımla yüzünüzü silin.

-Aloe yapraklarının suyunu kullanabilirsiniz. Aloe yapraklarını toplayın, yıkayıp 10 gün serin bir yerde saklayın ve suyunu sıkın. Bu suyla yüzünüzü silin.

-Huş ağacını tomurcuğundan yapılan kompres sivilcelerden kurtulmaya yardımcı olur. 1 yemek kaşığı huş ağacı tomurcuğunun üzerine 1 su bardağı sıcak su ekleyip 10 veya 20 dk kaynatın. Soğuttuktan sonra yüzünüze uygulayın. Tomurcukları çay gibi demleyerek içebilirsiniz de. Huş ağacı yaprakları da kullanılabilir. Yıl boyunca çayını için ve sağlıklı olun. Bu çayla ayrıca saçlar da durulanabilir.

-Sinirliotun taze sıkılmış suyuyla yüzünüzü silin, maske olarak kullanın.

– 2 çorba kaşığı yabani çuha çiçeği köklerine 1 bardak kaynar su ekleyin ve 1 saat bekleyin. Süzüp cildinizi bu çayla silin.

-1 çorba kaşığı mürver çiçeğine 1 bardak sıcak su ekleyin, demleyin. Günde 3 defa bu çayı bölerek için.

-Yabani kiraz çiçeklerini kaynatın, suyuyla yüzünüzü yıkayın.

-Çam kabuğu, tomurcuğu ve yapraklarını kaynatın, yüzünüzü yıkamak için kullanın. Banyo için de kullanabilirsiniz.

-300 ml kaynayan suya acı pelin otunu ekleyin, demleyin. Kompres olarak kullanın. Taze pelin suyunu maskelere ekleyin.

-Devetabanı yapraklarına sıcak su ekleyin, yağlı ciltler için maskelerde kullanın.

-4 çorba kaşığı oğulotu + 1 bardak kaynar su. Şişliklerde kullanabilirsiniz.

-1 çorba kaşığı andız köklerine yarım litre sıcak su ekleyin. 5 dakika kaynatın. Süzün. Yüzünüzü yıkamak için kullanın. Taze halde maske halde yapımında kullanabilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*