Son Haberler
Anasayfa / Kültür Sanat / İstanbul operaya doyacak

İstanbul operaya doyacak

 İstanbul Uluslararası Opera Festivali, 2. senesinde de dolu dolu bir programla başlıyor.
Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından DenizBank’ın katkılarıyla düzenlenen festival, bu yıl 1- 21 Temmuz 2011 tarihlerinde yapılacak. Dünyaca ünlü sanatçı Elina Garanca’nın Aya İrini’de vereceği Gala Konser’in yanı sıra birbirinden seçkin 8 opera, 6 farklı mekânda toplam 18 kez sanatseverlerin karşısına çıkacak. Bu yıl “Herkese opera” sloganını kullanan festival için yine ünlü isimler objektif karşısına geçti.

Ülkemizde opera ve baleyi zor ve ulaşılmaz sanatlar olmaktan çıkararak, bu sanatları toplumun tüm kesimlerinin yararına sunmak misyonunu taşıyan Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’nün, Türkiye’nin kültür sanat yaşamına destek verme amacıyla hareket eden DenizBank’ın ana sponsorluğunda organize ettiği, 2. Uluslararası İstanbul Opera Festivali 1 – 21 Temmuz 2011 tarihleri arasında gerçekleşiyor. Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü Başrejisörü Yekta Kara’nın sanat yönetmenliğinde hayata geçen ve 3 hafta sürecek festivalde sanatseverler, 6 mekânda, 8 opera prodüksiyonuyla toplam 18 temsil ve bir Gala Konser ile unutulmaz anlar yaşayacak. Ankara, İstanbul, İzmir, Mersin, Antalya ve Samsun Devlet Opera ve Balesi yapımlarının yanı sıra Almanya’dan Münih Gartnerplatz Devlet Operası ve Karlsruhe Devlet Operası gibi dünyanın en prestijli sanat kurumları da festivalde konuk topluluk olarak operanın en güzel örneklerini sahneleyecek.

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü ve Genel Sanat Yönetmeni Prof. Rengim Gökmen festival ile ilgili şunları söyledi: “Bugün; ülkemizde çoksesli müzik sanatının akademik kurallarla profesyonel performanslarını gerçekleştiren sanat kurumlarımız, bu sanatların uluslararası açılımlarını hayata geçirmekte, tüm dünyada büyük ilgi gören uluslararası festival ve yarışmaların örneklerini ülkemizde de gerçekleştirmekte ve uluslararası platformlarda Türkiye’nin adından söz ettirmektedirler. İstanbul’un kapalı mekânlarının sınırlarını aşarak geniş halk kitleleriyle buluşması, kentin sahip olduğu tarihsel mekânlarla bütünleşerek zenginleşmesi, ‘opera’nın her yaştan, her kesimden seyirciye ulaşmasıyla İstanbulluların söz konusu kültür mirasından kendi paylarına düşeni alabilmeleri düşüncesiyle 2010 yılında ilki yapılan ve büyük başarıya ulaşan Uluslararası İstanbul Opera Festivali’nin ikincisini gerçekleştiriyoruz. Şüphesiz ki operasız balesiz bir metropol düşünülemez. Özellikle 2008 yılında AKM’nin kapanmasından sonra büyük opera prodüksiyonlarına hasret kalan İstanbul seyircisini ve ülkemize gelen yabancıları zengin bir repertuvar ile karşılayan festivalimiz bu özlemi de bir ölçüde giderilebilmiştir. Tabii ki; bu proje ve faaliyetleri kurumumuzun yalnız kendi imkânları ile gerçekleştirmesi mümkün değildir. Bu bakımdan, iki yıldır festivalimizin ana sponsorluğunu üstlenen DenizBank’a teşekkür ederim.”

DenizBank verdiği destekten çok memnun

Festivalle ilgili açıklama yapan DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş; “Festivali daha ilk yılında herkes konuştu. Kültür dünyamıza yeni bir soluk getiren bu projeye 2. yılında da destek vermekten memnunuz. DenizBank, kültür sanat dünyasına katkıyı kendine görev edinmiş bir kurumdur. 6 yıldır sürdürdüğümüz İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası sponsorluğumuz ve iştirakimiz DenizKültür aracılığıyla yürüttüğümüz onlarca farklı proje ile de kültür – sanat alanına katkıda bulunuyoruz. Uluslararası İstanbul Opera Festivali, etkisini her geçen yıl artırarak gerek Türkiye’de gerekse dünya çapında ses getirmeye devam edecek” dedi.

 Bu yılki sürpriz: Elina Garanca

Festivalin bu yılki sürprizi ise festival kapsamında İstanbul’a gelecek olan dünyaca ünlü mezzosoprano Elina Garanca olacak. Opera dünyasının bu önemli sesi, Aya İrini’de Şef Karel Mark Chichon eşliğinde vereceği özel bir konserle festivale bu yıl ayrı bir renk katacak. Seyirciler öte yandan festival repertuvarında yer alan Saraydan Kız Kaçırma, Fatih Sultan Mehmet, Zaide, IV. Murat gibi Türk kültürü ve yaşantısını konu alan operaları, orijinal tarihi dekorlarında izleme fırsatı bulacaklar. Bunun yanında, Giacomo Puccini’nin ünlü klasik eseri Tosca ile Halit Ziya Uşaklıgil’in sevilen eseri Aşk – ı Memnu da bu yıl festival kapsamında İstanbul’da ilk gösterimlerini gerçekleştirecek.

Herkese Opera!

2. Uluslararası İstanbul Opera Festivali’nin bu seneki sloganı ise “Herkese Opera!” oldu. Festival; sloganına da uygun olarak Opera’yı kapalı mekânların sınırlarından çıkartıp, şehrin içine getirerek yaz gecelerinde İstanbul’un büyülü tarihi atmosferlerinde izleyiciyle buluşturuyor. 2. Uluslararası İstanbul Opera Festivali; programı ve içeriği ile her yaştan, her kesimden seyirciye ulaşarak İstanbullular ve İstanbul ziyaretçileriyle buluşuyor ve kentin sahip olduğu tarihsel mekânlarla bütünleşerek İstanbul’u dünya ölçeğinde benzersiz bir konuma yerleştirmeyi amaçlıyor. Festival; Yıldız Sarayı, Topkapı Sarayı, Rumeli Hisarı, Aya İrini, Sütlüce Haliç Kongre Merkezi ve Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda gerçekleştirilecek.

Tanıtım için yine ünlü isimler objektif karşısına geçti

İstanbul’a kültür şöleni yaşatacak ve 8 ünlü ismin gönüllü olarak yer alacağı Festivalin şehirdeki açıkhava tanıtımları için ünlü fotoğraf sanatçısı Mehmet Turgut geçen yıl; Fatih Sultan Mehmet’te Yetkin Dikinciler’i, Saraydan Kız Kaçırma’da Sedef Avcı’yı ve Zaide’de Burcu Esmersoy’u oyunlardaki tarihi karakterlerin kostümleriyle görüntülemişti. Bu yılki çekimlerde Turgut; Tosca’da Zuhal Olcay’ı, Aşk – ı Memnu’da Selçuk Yöntem’i, Cezayir’de Bir İtalyan Kızı’nda Derya Baykal’ı, 4. Murat’ta Kenan Dağaşan’ı, Mahagonny Kentinin Yükselişi ve Düşüşü’nde Işın Karaca’yı yine tarihi kostümlerle tarihi mekânlarda görüntüledi.

Festivalin biletleri Biletix tarafından satılıyor. Bilet fiyatları ise 20 TL – 300 TL arasında değişiyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*