Son Haberler
Anasayfa / Kültür Sanat / İsviçre'deki Mona Lisa Gerçek Çıktı

İsviçre'deki Mona Lisa Gerçek Çıktı

Yapılan araştırma sonucuna göre, geometrik yapısı, boyaların kullanımı, tablonun yaşı gibi unsurlar analiz edildiğinde söz konusu resmin Leonardo’ya ait…

Rönesans sanatının en büyük ressamlarından Leonardo da Vinci’nin uzun bir süre bir bankanın kasasında saklı kaldıktan sonra geçen eylül ayında ortaya çıkan ”Mona Lisa” tablosu, iddialara göre Mona Lisa’nın genç halini redmediyor.

Tablonun sahibi İsviçre Mona Lisa Vakfı, tablonun 20’li yaşlarında bir kadını betimlediğine dikkat çekerek, Fransa’daki Louvre Müzesi’nde bulunan ve tüm dünyaca bilinen versiyonundan 10 sene daha eski olduğunu öne sürüyor. Yanlız diğer uzmanlar ise portrenin daha sonradan yapılan bir taklitten fazlası olmadığını savunuyor.

”Para Peşinde Değiliz”

İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü tarafından yapılan araştırma neticesinde ise, geometrik yapısı, boyaların kullanımı, tablonun yaşı gibi unsurlar analiz edildiğinde söz konusu resmin Leonardo’ya ait olduğu kesinlik kazandığı belirtildi. Vakfın Başkan Yardımcısı David Feldman, ”Yeni bulguları elimizde olan fiziksel ve bilimsel verilere eklediğimizde, inanıyorum ki, görenler Leonardo’nun izini hemen fark edeceklerdir.” şeklinde konuştu.

Taraf gazetesinde yer alan habere göre, bazı sanat topluluklarından da destek alan vakıf, eserin maddi boyutuyla ilgilenmediklerini ve eserin orjinalliğini göstermek istedikleri açıklamasını yaptı. Feldman ayrıca, portrenin gün yüzüne çıkarılmasının sonrasında dünyanın her yerinden insanın kendine ulaştığını dile getirdi. Zürih Enstütisi’nin yaptığı karbon testi de tablonun 1410 ile 1455 arasında yapılmış olduğunu gösterdi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*