Son Haberler
Anasayfa / Sağlık ve Psikoloji / Kadınlarda kısırlıkların nedenleri

Kadınlarda kısırlıkların nedenleri

Kadına bağlı olan kısırlığın birçok farklı nedenleri olabilmektedir. Peki kadınlardaki kısırlığın nedenleri nelerdir? İşte cevapları…

Kadınlarda görülen kısırlığın en büyük nedenlerinden bir tanesi yumurtlama yada adet düzensizliğidir. Adet düzensizliğinden sonra kısırlığın en çok rastlanan nedenlerinden ikincisi tüplerin tıkalı olmasıdır. Sperm hücresiyle yumurta hücresi tüplerde birleştiğinden dolayı bu tüplerin tıkalı olması kadınlarda kısırlığa neden olur.

Kadınlarda kısırlığın bir diğer nedeni de rahim içinde yapışlık olmasıdır. Rahim içinde yapışıklık kürtaj,karın ameliyatları ve verem hastalığına bağlı olarak meydana gelebilir. Endometriyozis de kadınlarda kısırlığa neden olur.Endometriyozis rahim içini döşeyen hücrelerin rahim dışanda gelişmesine verilen addır.

Kadınlarda meydana gelen bağışıklık sistemiyle ilgili bazı durumlarda erkeklerden gelen sperm hücresinin yabancı bir madde olarak görülüp öldürülmesine neden olduğundan dolayı gebeliğin meydana gelmesini engelleyerek kadınlarda kısırlığa neden olur.

Kadınlarda yaş ilerledikte yumurtlama sıklığı azalır. Bu da kısırlığa neden olur. Bunun dışında birde nedeni belli olmayan kısırlık vardır. Nedeni belli olmayan kısırlıkta herhangi bir problem olmamasına rağmen kadın hamile kalamaz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*