Son Haberler
Anasayfa / Sağlık ve Psikoloji / Kış Gelini Olmanın İncelikleri

Kış Gelini Olmanın İncelikleri

Kış gelini olmanın güzel taraflarının yanında küçük bir dezavantajıda var.

Kış gelini olmanın güzel taraflarının yanında küçük bir dezavantajı var. Doğadaki bütün hayvanlar gibi biz insanlar da kışın vücudunuzda bir miktar yağ depolarız. Havaların soğumasıyla fiziksel aktivite düzeyinin azalması, kışın vücudumuzun yağlanma eğiliminin artması, soğuğa karşı gelmek için tatlı tüketimine verilen ağırlık ve susama isteğinin azalması ile daha az su içmek kış mevsiminde kilo artışını kaçınılmaz hale getirebilir. Düğününüze 3-5 kilo almak istemiyorsanız bu önerilere kulak vermelisiniz.

Hareketi Artırın

Kendi işinizi kendiniz yaparak başlayabilirsiniz. Kimseden bir bardak su istemeyin, kalkıp kendiniz alın, iş yerine arkadaşınızı dahili telefondan aramak yerine kalkıp yanına gidin, yatarak TV izlemeyin, oturun. Bunun gibi gün içerisinde enerji harcamanızı artıracak fiziksel aktiviteler bulun. 10 dakika merdiven çıkmak 108 kalori harcamanıza yardım eder. Evinizi toplamak 20 dakikada 64 kalori harcamanızı sağlar.

Konsantre Olun

Yemek yerken konsantre olmalısınız. Yemek esnasında televizyon izlemek veya televizyon konuşmaları yapmak gibi işlerden uazak durun. Araştırmalara göre yemek yerken TV izleyenler yemekten 30 dakika sonra aburcubur yeme eğilimi göstermektedir. Yemeğinizi elinizden geldiğince yavaş, çok çiğneyerek ve tadını almaya çalışarak tüketin. Ayrıca yemekten sonra dişlerinizi fıralamak da ileride iştahınızın açılmaması için iyi bir yöntemdir.

Beyninize Danışın

Yemek seçimi yaparken damağınıza değil beyninize danışın ”canım ne yemek istiyor?” sorusunu haftada 2-3 kezden fazla sormayın Temel sorununuz, size doğru cevabı verecek soru ”öğlen yemeğinde ne yedim, akşama ne yemem gerekiyor ?” Hayatınız boyunca bu iki soru arasından hangisine daha çok cevap alırsınız o oranda kilolu veya o oranda fit ve o oranda fit ve sağlıklı olursunuz. Bu alışkanlıkları eşinizin de kazanmasını sağlarsanız uzun seneler boyunca formunuzu korumuş o özenilen çiftlerden olmayı başarabilirsiniz.

Unutulmaz Üçlü

Doğru bildiniz, şeker, tuz ve un. Özellikle kış aylarında bu üçlüden kesinlikle uzak durmalısınız. Şeker depolanarak uzun bir zamanda yağa dönüşür. Un ise, zengin karbonhidrat içeriği yüzünden şekere dönüşür ve aynı şekilde uzun vadede yağ olarak depolanır. Tuz ise, hücrelerdeki su emilimini artırarak normalden daha kilolu görünmenizi sağlar.

Organik Gıdalara Yönelin

Günümüzde ne yazık ki hiçbir gıda ürününe güvenemiyoruz. Hormonlu, GDO’lu her yerde. Kanser ve mide hastalıklarının yanı sıra birçok hormonlu ve GDO destekli ürün, organik gıdalara göre az da olsa yüksek kalori içeriyor. Organik beslenmeye yönelerek hem daha az kalorili gıdalar tüketirsiniz, hemde vücudunuza yabancı maddeleri almamış olursunuz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*