Son Haberler
Anasayfa / Güzellik Ve Bakım / Makyaj Yaparken Cildinize Zarar Vermeyin

Makyaj Yaparken Cildinize Zarar Vermeyin

Her kadın günümüzde az da olsa kesinlikle makyaj yapıyor. En sade bir makyajda bile rimel veya fontöten kullanıyor ve bu cilde oldukça fazla zarar vermekte.

Temizlenen bir ciltteki gözenekler açılacağı kısa bir süre sonrasında makyaj yapmanız cildinizi havasız bırakacaktır. Uzun bir süre ciltte kalan makyaj, cildinizdeki gözenekleri tıkar ve cildiniz belirli bir zaman sonra buna tepki vererek makyajınızı çamurlaşmış gibi bir şekle sokmaya başlar. Bundan dolayı olduğunca çok hafif makyaj yapılmalı ve makyaj da yüzde uzun bir süre tutmamalıdır.

MAKYAJ MALZEMELERİNDEKİ ZARARLI MADDELER

Breakspear Hospital araştırmacılarından Doktor Samuel Epstein ile Kim Ericksoniun araştırmalarından yola çıkılarak yazılan bir kitap doğrultusunda, bütün makyaj malzemeleri ayrıca şampuan ve saç spreyleri yüksek oranda kanser yaratma riski taşımaktadır. Araştırmalara göre, makyaj malzemelerinde bulunan kömür katranı, fenile diamin, benzen ve formaldehid gibi kimyasal maddeler, seneler sonra kansere neden oluyor.

SICAK HAVALARDA YAPILAN MAKYAJ

Sıcak havalarda yapılan makyaj cildinizin gözeneklerine zarar vererek, cildinizin kurumasına sebep olmaktadır. Sadece makyaj olmayıp, sıcak havalarda vücuda sıkılan parfüm de zarar oldukça fazla vermektedir. Sıcaklar yüksek olduğu zaman, herkesin ortak şikayeti olur, bu da aşırı terlemek. Birçok kişi, ter kokusunu önlemek için deodorant kullanıyor. Aslında bu durum ise büyük risk oluşturmakta. Terle karışan ve gözenekleri kapatan bir makyaj cildi kurutuyor.

Özellikle yazın fondoten sürülmesi tavsiye edilmiyor. Bunun nedeni ise terle birlikte cilde, ciddi zararlar verebiliyor. Bu sebepten dolayı parlatıcı, rimel ve hafif bir allıkla yazı geçirmeniz tavsiye ediliyor.

GENÇ YAŞTA YAPILAN MAKYAJIN ETKİLERİ

Genç yaşta yapılan aşırı derecede makyaj ergenlik dönemini direkt olarak olumsuz yönde etkilemektedir. Bunda ise makyajın kendisi değil bu ürünlerin ambalajları da önemli bir rol oynamaktadır. Kız çocuklarında ergenlik sürecinin 9 ile 11 yaşları arasında başladığını düşünürsek bu yaşlarda makyajın fazla abartılmaması söylenir. İçinde endokrin bozucu maddeler barındırmakta olan makyaj malzemeleri sayesinde ise vücut oldukça yıpranır ve kuru bir hal alır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*