Son Haberler
Anasayfa / Kültür Sanat / Miles Davis'e saygı duruşu

Miles Davis'e saygı duruşu

Bir dünya prömiyeri: Hancock, Miller Ve Shorter’la “Tribute To Miles”
Müzik dehası Miles Davis’in ölümünün 20. yılında, Davis’le daha önce çalışmış üç efsane isim, Marcus Miller, Wayne Shorter ve Herbie Hancock, sanatçıya saygı duruşu niteliğinde bir projeyi hayata geçiriyor.

“Tribute To Miles” başlıklı projenin dünya prömiyeri, 18. İstanbul Caz Festivali kapsamında Zorlu Center sponsorluğunda, 7 Temmuz Perşembe akşamı Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’nde gerçekleştirilecek.

İstanbul’a “değer” katmak hedefiyle geliştirilen Zorlu Center projesi, en önemli fonksiyonlarından Performans Sanatları Merkezi ile İstanbul’un kültür ve sanat hayatına henüz inşa aşamasında verdiği destekle dikkat çekiyor. Zorlu Gayrimenkul’ün sosyal sorumluluk anlayışının da temelini oluşturarak, daha açılmadan önemli isimleri sanatseverlerle buluşturmaya başlayan Zorlu Center; 18. İstanbul Caz Festivali kapsamında “Tribute To Miles” projesinin dünya prömiyerine sponsor oldu.

Miles Davis’le yolu genç yaşta kesişmiş olan Marcus Miller’ın müzik direktörlüğünü üstlendiği “Tribute To Miles” başlıklı projenin tanıtımı için 4 Temmuz Pazartesi günü Zorlu Center Satış Ofisi’nde bir basın toplantısı düzenlendi. Projenin dünya prömiyeri öncesindeki son provaları için İstanbul’da olan Marcus Miller, Herbie Hancock ve Wayne Shorter’ın katılarak projeyi anlattığı basın toplantısının moderatörlüğünü gazeteci ve aynı zamanda İstanbul Caz Festivali Danışma Kurulu üyesi Yavuz Baydar üstlendi.

Basın Toplantısında, İstanbul Caz Festivali Direktörü Pelin Opcin’in açılış konuşmasının ardından söz alan Zorlu Gayrimenkul Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Even “İstanbul için kültür ve sanatın tüm kollarını kucaklayan Performans Sanatları Merkezi’ne, Zorlu Center içerisinde önemli bir yer ayırdık. Çok yakında bugün destek verdiğimiz konserler Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi’nde gerçekleşecek. Değerli sanatçılarımızı da Zorlu Center Performans Sanatları merkezinde ağırlamaktan büyük mutluluk duyacağız. İstanbul ve ülkemize “değer” katmak hedefiyle gerçekleştirdiğimiz projemizle, sanat ve kültür hayatımıza değer katacak etkinliklere destek olmaya devam edeceğiz” dedi.

Toplantıda söz alan Marcus Miller, Herbie Hancock ve Wayne Shorter, “Tribute to Miles” adlı projenin tipik bir “tribute” turnesi olmadığının altını çizerek, Miles Davis’in parçalarını birebir aynısını çalmadan, Miles’ın kendilerine öğrettiği gibi, yeni ve özgün bir tarzla yorumlayacaklarından bahsettiler. Basın toplantısının ardından Marcus Miller müzikseverlerle Zorlu Center Satış Ofisi’nde bir basgitar atölyesi de gerçekleştirdi.

Konser tarihine kadar İstanbul’da provalarına devam edecek, Marcus Miller, Herbie Hancock ve Wayne Shorter, 7 Temmuz Perşembe akşamı, saat 21.00’de Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’nde “Tribute to Miles” projesinin dünya prömiyerini gerçekleştirecek. Zorlu Center’ın sponsorluğunu üstlendiği konserde, piyanoda Herbie Hancock, saksafonda Wayne Shorter, bas gitar ve bas klarnette Marcus Miller ile trompette Sean Jones ve davulda Sean Rickman, Miles Davis’in 50’lerdeki bop ve cool döneminden, ‘70’lerdeki deneysel-elektrik parçalarına ve 80’li yıllardaki son çalışmalarına dek uzanan bir programla izleyicilerle buluşacak.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*