Son Haberler
Anasayfa / Genel / Muharrem Doğan'la fotoğraf sohbeti

Muharrem Doğan'la fotoğraf sohbeti

Muharrem DOĞAN – Düğün hikayesi fotoğrafçılığında Türkiye’de en başarılı isimlerden biri olan SS Visual Maker’in ortaklarından Muharrem Doğan ile düğünlerden geriye kalan yegane unsur olan fotoğraflarla ilgili hoş bir sohbet yapma imkanı buluyoruz.

SS Visual Maker’ı bize anlatır mısınız?

SS Visual Maker, düğün ve davetlerde video, fotoğraf ve görüntü dalında ihtiyaç duyulan tüm hizmetleri tek çatı altında, farklı bakış açıları ile sunan, sektörün prestijli firmalarındandır. Müşterinin fotoğraf ve video gibi hizmetleri tek bir şirketten alması ekiplerin uyumu açısından çok önemlidir. Zaten şirketimizi kurarken bütün hizmetleri tek çatı altında toplamamıza ve işin A’dan Z’ye kendi bünyemizden çıkmasına özellikle dikkat ettik. Daha maliyetli ve zor olmasına rağmen, bu şeklimizi teknolojiyi ve trendleri takip ederek korumaya kararlıyız.

Sizi tanıyabilir miyiz?

37 yaşında evli, aynı zamanda ikiz kız babası olmak şansını yakalamış biriyim. Eşim ve kızlarımdan sonra  tutku ile bağlı olduğum yegane şey fotoğraf ve motosiklet… Başta düğün olmak üzere insan yaşamında iz bırakacak en güzel anları masalsı hikayeler tadında fotoğraflıyorum. Meslekte 16. yılımı yaşıyorum.

Düğün hikayesi fotoğrafları çekiyorsunuz. Neden hikaye?

Belli birikimlerin sonunda istediğim kompozisyon ve ışığı en iyi yansıttığımı düşündüğüm, geniş bir çalışma alanına sahip olan düğün hikayesi fotoğraflarına son 6 yılda ağırlıklı olarak yöneldim. Hikaye albümleri çiftlerin yaşadığı duyguları anlatıyor. Kendi kişilikleri ve yaşamları gibi kendilerine özel.

Biraz hikaye fotoğrafçılığının detaylarına inebilir miyiz?

Hikayede çifti ve misafirleri günün akışına göre içinde bulundukları o anki duygularıyla fotoğraflıyoruz. İş bitiminde fotoğraflara bakan herhangi biri dahi o güne dair duygu yoğunluğunu, sevinci, hüznü yani o güne dair yaşanmışlıkların büyüsünü hissedebiliyor. Stüdyo çekimlerindeki klasik fotoğraflara baktığınızda birbirinin tıpatıp aynı, zorlama ve donuk pozlardan oluşan standart albümler görürsünüz. Oysa hikayede her şey doğal, müdahale edilmeden kendi halinde ışıltısını muhafaza ve estetize edilerek belgelenir.

Sizi farklı kılan ne?

Ben ve ekibimi farklı kılan unsurlar mesleki tecrübelerimiz, önsezilerimiz, detaylı ve titiz çalışma prensibimiz ve en önemlisi empati kurabilme kabiliyetimiz içerisinde zamanı en yüksek hızda ve en verimli şekilde kullanmaktır. Bu sayede fotoğraflarınıza her baktığınızda yaşanan duyguları aynı lezzette yaşamanızı sağlayabiliyoruz.. .

Sizce kusursuz çekimler nasıl olur?

En önemlisi her şeyin öncesinde yapılan doğru tespitler ve ön hazırlıklar ışığında çiftlerin beklentileri ön planda tutulmalı. Mekan ve ışık bütünlüğünü doğal bir kompozisyon içerisinde bir araya getirilerek çekime başlanmalı. Ve kendinizin bir parça dışına çıkabilmelisiniz… Hayal gücü ve teknik bilginin yan yana gelmesiyle başarılı çekimler oluşturmak mümkün. Günler öncesinden başlayan hazırlık telaşı, bu telaşın verdiği stres, evden ayrılmanın hüznü, anne babanın gururu, dedelerin ve büyükannelerin torun mürüvveti, yıllardır görüşülmeyen dostlarla ve arkadaşlarla buluşmanın heyecanı… Hepsinin toplamı kocaman bir mutluluk, yani “Düğün“. İşte hikaye fotoğrafçılığımın başarısı da bu duyguları yansıtabilmekte yatıyor.

Düğün günü öyle bir gün ki tekrarı yok. Çalışma sisteminizi anlatır mısınız?

İlk kez çalışma yapacağımız mekanda mutlaka birkaç gün öncesinde ışık ve pozlandırma çalışmaları yaparız. Gündüz ve gece çekimleri arasında farklılıklar olduğundan saat kaçta, ne nerede olacak gibi bütün argümanları değerlendirir, ön hazırlıkları tamamlarız. İyi bir düğün için mekanın fiziksel müsaitliği de çok önemlidir. Organizasyonun, servisin ve diğer tüm çalışanların uyumu, müzik, ışık ve kullanacağımız ekipmanların doğru ve eksiksiz yerleştirilmesi çiftlerin kendilerinden ve çekimlerimizden emin bir halde stres yaşamadan o günü hayal ettikleri gibi yaşamaları önceliğimizdir.

Video düğün hikayesi de hazırlıyorsunuz…

Evet, biz buna kısa film diyoruz. Uzun ve sıkıcı, tekdüze düğün videolarının yerine daha hareketli, bir çok şeyi en kısa zamanda anlatabilen, eğlenceli ve duyguları da göz ardı etmeyen, ortalama 11 dakika olan ve her defasında eğlenerek seyredebileceğiniz filmler hazırlıyoruz.

Son olarak çiftlere ne gibi önerilerde bulunmak istersiniz?

Evlenecek çiftlere kesinlikle düğünlerini fotoğraflayacak kişiyi yakın dostları ya da aileden biri gibi görmelerini, gerekli samimiyette olmalarını ve güven duymalarını öneririz. Çünkü inanın, sadece bu sayede fotoğraflar hem yaratıcı, hem sıcak, hem de bir o kadar samimi ve doğal olacaktır…

SS Visual Maker 06 SS Visual Maker 19 SS Visual Maker 20 SS Visual Maker 27 SS Visual Maker 29 SS Visual Maker 30 SS Visual Maker 31 SS Visual Maker 32 SS Visual Maker 33

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*