Son Haberler
Anasayfa / Güzellik Ve Bakım / Saç Dökülmesinden Korkmayın

Saç Dökülmesinden Korkmayın

İnsanların yüzde 50’si yaşamlarının bir döneminde saçlarının dökülmesinden şikayet etmektedirler. Saç dökülmesinin tıp dilindeki karşılığı alopesidir. Otuzlu yaşlarda bu şikayet yüzde 30’larda iken 50’li yaşlarda oran yüzde 50’lere yükselmektedir. Saç dökülmesi hem kadın hem de erkeklerde ciddi psiko-sosyal problemleri beraberinde getirir. Doğru tanının konması birçok hastada tedaviyi kolaylaştırmaktadır. Dermatologlar saç dökülme şikayeti olan bir hastayı değerlendirirken hastanın beslenme alışkanlıkları; kullanılan ilaçlar, ailesel saç dökülme hikayesi, geçirilmiş hastalıklar, saç bakım alışkanlıkları, kadınlarda hormonal durum hakkında bilgi edinirler. Saçlı derinin ve saçın muayenesi, saçların mikroskopik incelenmesi, değişik kan analizleri, bezen de saçlı deri biyopsileri gerçek nedenin belirlenmesi için gereklidir.

Saçın Yaşam Döngüsü Nasıldır ?

Her bir saçın kendisine ait bir yaşam döngüsü vardır. Saçın yaşam döngüsü iç evreden oluşmaktadır. Saçın aktif büyüme fazı 2-6 sene sürer ve saçların yüzde 90’ını bu dönemdedir. Büyüme dönemini birkaç gün süren geçiş dönemi takip eder. Bunun arkasından 2-3 ay süren dinlenme dönemi başlar. Saçların ise yüzde 10’u dinlenme dönemindedir. Dinlenme döneminin sonunda saçlar dökülür ve yeni bir büyüme dönemi başlar.

Aşırı Saç Dökülmesi Nasıl Anlaşılır ? Günlük ortalama 50-100 tel saç dökülür. Bundan daha fazla olan miktarlarda aşırı saç dökülmesinden bahsedilir. Hasta saçını eline her götürdüğünde eline saçlarının gelmesinden, sabahları yastığında saç bulmaktan şikayet eder.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*