Son Haberler
Anasayfa / Balayı / Tatil nasıl değerlendirilir

Tatil nasıl değerlendirilir

Yıl boyunca yorucu bir çalışma temposu içerisinde bulunan insanın kesinlikle belli bir süre dinlenmesi gerektiği belirtildi.
Günümüzün stresli ortamında daha fazla yorulduğunu belirten Fatih Ruh Sağlığı Merkezi yöneticisi Psikiyatri Uzmanı Dr. Sefa Saygılı, ”İnsanlar giderek daha fazla çalışmakta, zihinleri daha çok karışmakta ve bedenleri ise güçsüz düşmektedir. Yapılacak işler bir türlü bitmemekte, kişi para kazandıkça daha fazlasını hedeflemektedir. Neticede ruhi yapısı bu kadar yükü kaldırmamakta ve tatile ihtiyaç duymaktadır.” dedi.

Tabiatla kucaklaşın
Toplumdan kaçıp münzevi yaşamın da çözüm olmadığını özellikle belirten Dr. Sefa Saygılı şöyle devam etti: ”Yanlız tatili boş oturmak, gereğinden fazla uyumak, boş sözlerle gevezelik yapmak şeklinde yorumlamak da doğru değildir. Aksine tatilde alternatif meşguliyetlere önem vermeli, çözmek, zeka oyunları oynamak, dağa tırmanmak, tabiat güzelliklerini aramakve yürüyüş yapmak ise bu tür faaliyetlerdendir. Çünkü aktşf gevşeme becerilerimizi geliştirir, zihnimizi aktif ve düşünmeye ayarlı tutar.
Tarihteki önemli insanların kendilerini alternatif faaliyetlerle dinlendirdiklerini belirten Doç. Saygılı şu örnekleri verdi: ”Mesela Churchill resim yaparak istirahat ederdi. Einstein ise keman çalarak ve sık sık yelkenle gezintiye çıkarak zihnini yenilerdi. Osmanlı İmparatorluğu’nun en buhranlı günlerinde ülkeyi ustalıkla yönetmiş olan ikinci Abdülhamid ise marangoz ayölyesinde çalışarak stres atardı. Böylelikle beyinlerinin bir yanını dinlendirmek için diğer yanını ise uyarırlardı. Böylece günlük çalışmalarına döndüklerinde öncesine göredaha zinde, daha uyanık ve daha dikkatli olurlar.”

Yılda 15 gün yeterli
Doç. Saygılı, tatilde kötü alışkanlıklara yer verilmemesi gerektiğini hatırlatarak ”Bu süre içinde sadece TV ve sinemayla ilgilenmek, alkollü içecekler almak ve tıkanıncaya kadar yemek istirahati bozar ve tatili baltalar. Zihnimizin kapasitesini daraltan bu tür faaliyetlerden kaçınmak gerekir.” şeklinde konuştu. Yapılan tecrübelerin, yılda 15 günlük bir tatilin beden ve ruh sağlığı açısından yeterli olduğunu söyleyen Doç. Saygılı, insanın bu süre sonunda bütün yılın yorgunluğunu üstünden atabileceğini kaydetti.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*