Son Haberler
Anasayfa / Vitrinler / Tektaş seçme rehberi

Tektaş seçme rehberi

Tektaş alırken modeller arasında çok fazla boğulmamak ve vakit kaybetmemeniz için öncelikle bütçenizi belirlemenizi tavsiye ederiz. Bu sayede ise hangi aralıklarla bir tektaş alabileceğinizi görüp daha dar bir alanda hareket etme imkanına kavuşursunuz. Berraklık oranı VS. VVS1 arasında olan ve renk skalasında ya kadar olan pırlantalar bir tektaş yüzük için ideal olabilir. Bunun daha altında değerler daha hoş olur yanlız fiyat da o ölçüde katlanarak artacaktır.

Kaç karat bir taş olmalı
Pırlanta tektaş yüzükler için bugün mağazalarda 0.10 karattan 1-2 karata kadar değişik büyüklüklerde yüzükler bulabilirsiniz. Yine bu iş için ayırdığınız parayla doğru orantılı bir seçim yapmanız gerekecek. Taşın renk ve berraklık oranlarını düşürerek büyüklüğünü artırıp aynı fiyat içinde kalmanız mümkün.

Karışık terimlerde boğulmayın
Tek taş alırken, ister tek taş yüzük, ister kolye, bileklik, küpe veya başka bir aksesuar olsun, göz önüne alacağınız ilk şey İngilizce cut, clarity, color ve caret’in kısaltması olarak kullanılan 4C kuralıdırç Türkçe’ye çevirdiğimizde kesim, berraklık, renk ve karat olan bu özellikler pırlantanın değerini belirlemektedir ve hiç biri diğerinden daha fazla etkili değildir. Kesim şekilleri arasında ise en moda olanı pırlanta olmakla beraber zümrüt kesim, oval ve damla kesim türüyle istediğiniz kesimde bir taş alabilirsiniz. Yanlız pırlanta kesim, ham elması en parlak gösteren teknik olduğu için tercih edilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*