Son Haberler
Anasayfa / Vitrinler / Tektaşla İlgili Az Bilinen Gerçekler

Tektaşla İlgili Az Bilinen Gerçekler

Evlenme teklifinde neden tektaş alınır, tektaş pırlanta nereden alınmalı, fiyat aralığı nedir, yüzüğü güzel kılan özellikler nelerdir… Tektaş pırlanta yüzüklerle ilgili en çok merak ettikleriniz bu yazıda.
Tektaş pırlanta ile ilgili en çok bilinen şeyler nedir? Güzel ve pahalı oldukları… Peki ya en az bilinen gerçekler? Evlenme teklifinde neden tektaş alınır, tektaş pırlanta nereden alınmalı, fiyat aralığı nedir, yüzüğü güzel kılan özellikler nelerdir… Tektaş pırlanta yüzüklerle ilgili en çok merak ettiklerinizi öğrenmenin vakti geldi.

Tektaş ile evlenme teklif etme alışkanlığı nereden geliyor?
Aşk ve bağlılığın simgesi olarak pırlanta yüzük hediye etme geleneği 15. yüzyılda Avusturya Arşidükü Maximilian’ın nişanı sırasında Burgonya düşesi Mary’e elmas bir yüzük hediye etmesiyle başlamış. Bu yüzük muhtemelen tarihteki ilk ünlü evlilik yüzüğü idi. Sol elin dördüncü parmağına yüzük takma geleneği ise, Eski Mısırlıların bu parmakta bulunan damarın doğrudan kalbe ulaştığına olan inançlarından geliyor.

Nasıl bir tektaşla evlilik teklifi yapılır?
Aslında evlilik teklifi yaparken tektaş verme gibi bir zorunluluk yoktur. Önemli olan samimiyet ve duyguların ifade edilme şeklidir. Ancak pırlanta bir tektaş, simgeledikleri nedeniyle çok anlamlıdır. Dünyada ender bulunan ve diğer pırlantalar arasında bile başka bir eşi olmayan bir taştır. Işıltısı ve özel olması ile büyüleyicidir. Aşkı ifade eder. Bu nedenle tektaş evlilik teklifi için vazgeçilmez olmuştur.

Tektaş nereden alınır?
Tektaş pırlantayı işi ve uzmanlığı pırlanta olan firmalardan almalısınız. Kuyumcu dükkanında ya da vitrininde kısıtlı sayıda pırlantalı ürün varsa, dükkan sahibi tanıyıp, güvendiğiniz biri olmadıkça tektaşınızı oradan almanız tavsiye edilmez. Pırlantayı bir markadan almanız avantajlıdır çünkü kurumsal markalar ürünün garantisini verebilir. Tektaşınızı tüm özelliklerini gösteren sertifikası ile beraber kurumsal bir firmadan almanız durumunda, alışverişiniz sırasında uzman yardımı alabilir, çok farklı model ve fiyat aralığında ürünleri birarada görebilirsiniz.

Fiyatla ilgili ipuçları
Bir pırlantanın fiyatı dört değişkene bağlıdır: rengi, kesimi, ağırlığı ve berraklık derecesi. Bu değişkenler arasında yapılacak seçimlerle rahatlıkla bütçenize uygun bir tektaş alabilirsiniz. Tektaş seçiminin ilk adımı istediğiniz taş büyüklüğü ve bütçenize karar vermektir. Örneğin, daha dikkat çekici bir tektaş almak istiyorsanız renk ve büyüklük açısından içinize sinen bir taşı, içindeki çıplak gözle görülmeyecek izler nedeniyle daha küçük bir taştan ucuza alabilirsiniz. Diğer yandan, rengi, berraklığı, karat ağırlığı ve toplam boyu aynı olan üç taşlı bir pırlanta yüzükle, bir tektaş yüzüğün fiyatları farklı olabilir. Bunun nedeni büyük boy bir tek taşın, küçük boy taşlardan daha seyrek bulunmasıdır.

Son olarak; taş büyüklüğü onu takacak kişinin kişisel tercihine göre seçilmelidir. Herkes büyük taşları tercih etmeyebilir. Kullanım şekli, alışkanlıklar ve fiziksel özellikler göz önünde bulundurularak seçilecek bir tektaş gelini mutlu edecektir. Tektaşın büyüklüğüne karar verdikten sonraki adım ise pırlantanın kesimini seçmek olmalıdır. Çünkü renk, kesim ve berraklık değişkenleri arasında en önemli olanı kesimdir. Kesim şekli tektaş pırlantanın ışıltısını doğrudan etkiler.

Montürün önemi
Taştan sonra gelen en önemli unsur taşın üzerine oturduğu montürün dizaynıdır. Taşın boyuna göre montür seçimi çok önemlidir. Doğru bir montür, taşı daha büyük gösterebileceği gibi, yanlış bir seçim daha küçük gösterebilir. Yanlış bir montürde aldığınız taş ne kadar güzel olursa olsun, kendini göstermez. Taşı tutan tırnaklar, çok kalın ya da çok ince değil, taş ile uyumlu olmalıdır. Artık tektaş pırlanta seçmeye hazırsınız! Öyleyse neden modellere bakmaya başlamıyorsunuz?

Kaynak: http://dugun.com

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*