Son Haberler
Anasayfa / Sağlık ve Psikoloji / Tümör Şiddetli Baş Ağrısının En Büyük Sebeplerinden Biri

Tümör Şiddetli Baş Ağrısının En Büyük Sebeplerinden Biri

Günümüzde sıkça çoğu kişilerde görülen şiddetli baş ağrılarının en büyük sebeplerinden biri de beyin tümörüdür. Baş ağrısının yanı sıra kişide hiçbir rahatsızlık yokken, kusmalar da görülmektedir.

Beyninde tümör olan çoğu hastada baş ağrısı görülür diye bir kural olmadığını belirten Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Yunus Aydın beyin tümörlerinin iyi ve kötü huylu olarak iki gruba ayrıldığını belirtti. iyi huylu tümörlerin kişinin vücudunda başka bölgelere yayılmadığını vurgulayan Prof. Dr. Aydın, ” beynin kötü huylu tümörleri de başka bir organa yayılmaz. Bunun haricinde beynin diğer organlardan farklı olarak kariyeri de vardır. Buna ise ‘kan beyin bariyeri” denir. Kana giren her madde ise bir gümrük makanizmasına tabiidir ve beyne istediği gibi gidemez. Bu sebeple kan beyin bariyeri, beynindeki tümörlerin başka yere yayılımasına ise engeldir.” dedi.

İYİ HUYLU TÜMÖR DEYİP GEÇMEYİN

İyi huylu tümörlerin beyin söz konusu olduğunda yerleştiği yer itibariyle bazı durumlarda kötü sonuçlara neden olabileceğini özellikle belirten Prf. Dr. Yunus Aydın, ”çünkü beyin, kafatası içerisinde bazı noktaları zor ulaşım özelliği olan sabit bir boşluğa yerleşmiştir. Beyin tümörü iyi huylu da olmuş olsa normal bir beyin dokusuna yetebilecek kadar bir hacmin başka bir doku tarafından işgal edilmesi durumunda, sabit yapıda dokunun alanının genişliyebilmesi için öbür bir dokunun alanının küçülmesi gerekir. Bunu yanında beyin kolay ulaşır ve bölgelerinde olanlar ise rahatlıkla ameliyat edilebilmektedir.” şeklinde ifade etti.

BEYİN TÜMÖRÜNÜN İYİ VEYA KÖTÜ HUYLU OLDUĞU NASIL ANLAŞILIR ?

Beyin tümörü tanısı koyabilmek için altın standart, beynin MR ile görüntülenmesidir. Bunun sonrasında beyin temografisi yapılır. Yanlız kesin bir tanı koymak için biyopsi yapılması yani doku örneği alınması gerekir. Tümörün niteliğinin anlaşılabilmesi için damar yoluyla hastaya ”kontrast madde” denilen yabancı bir dokuyu yani tümörü boyayarak kolayca görünür bir duruma getiren madde verilir. Tümörün kontrast maddeyi tutması, tutuş şekli, eşit olarak dağılımı gibi durumlar göz önüne alınarak türü anlaşılabilir. MRS denilen yöntem ile de anormal görünümlü bölgenin içeriğindeki bir takım maddelerin bulunma oranları tespit edilmektedir. ”Difüzyon” adı verilen değişik MR teknikleri kullanılarak hayatiyetini kaybetmiş beyin dokusu tümörden ayırt edilebilmektedir. Beyne ise bası yapmayan küçük şüpheli görüntüler belli aralıklar ile izlenerek ameliyat kararı daha sağlıklı verilebilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*