Son Haberler
Anasayfa / Sağlık ve Psikoloji / Yüzdeki Kırışıklıkların Tek Nedeni Sigara

Yüzdeki Kırışıklıkların Tek Nedeni Sigara

Bütün bunlar sigara içerek cildinize ne kadar çok zarar verdiğinizin belirtisi ve daha genç yaşlarda yaşlı bir cilt profilinde ilk sinyalleri. Cilt kuruluğu, dudak kenarlarındaki kırışıklıklar ve yüzde gri-esmer görünüm. Bütün bunlara sebep olan o.

Bütün bunlar sigara içerek cildinize ne kadar zarar verdiğinizin belirtisi ve daha genç yaşlarda yaşlı bir cilt profilin de ilk sinyalleri… Sigara cildinize güneşin neden olduğu olumsuz etkilerden daha fazla hasar veriyor. Uzman Dr. Elif Gürgen Ersoy, ”sigaranın cilt sağlığına zararları” hakkında bilgi verdi.

Deri yaşlanmasına etki eden faktörlerin açığa çıkarılmasına ve böylece tedavisine yöleik ilgi her geçen gün artmaktadır. Yaşlanma moleküller değişikliklerin neticesinde oluşmaktadır. Bu moleküller değişikliklere yol açan birçok çevresel faktörler tanımlanmıştır. Ağız yoluyla veya hava yoluyla alınan maddelerin metabolitleri ve hormon düzeyleri deri yaşlanmasını etkilemektedir. Ultraviyole, hava kirliliği, enfeksiyonlar, sigara içmek ve bazı hormonal faktörler yaşlanma sürecini hızlandıran en önemli faktörlerdir.

Sigara Derinizi Erken Yaşlandırır

Sigara içen kişilerde hayatı boyunca sigara kullanmış kişilere göre iki kat daha fazla kırışıklık oluştuğu saptanmıştır. Sigaranın deride yapmış olduğu değişiklikler güneş ışığı, yaş, kilo değişiklikleri ile ilişkili olmayıp; sadece sigara içme süresi ve miktarı ile ilişkilidir. 30-69 yaşları arasındaki kişilerde yapılan bilimsel bir araştırmada yılda içilen paket sayısı ile yüzdeki kırışıklık arasında pozitif ilişki saptanmıştır.

Sigara içmenin güneş ışınlarına göre daha fazla deri yaşlanmasına etki ettiği bildirilmektedir. Sigaranın fotoyaşlanma sürecini de hızlandırdığına dair yayınlar bulunmaktadır.

”Tiryaki Yüzü” Ne Sahip Olmak İstemiyorsanız

Sigara içen kişilerde tipik ”sigara tiryakisi yüzü” adı verilen dudak çevresind dudağa dik çizgiler, yüzde kırışıklık ve soluk cansız kuru deri, alttaki kemik çıkıntılarının belirginleşmesi neticesi çökmüş yüz ifadesi sık karşılaştığımız görüntülerdir. Bu görüntü ise ne yazık ki; 70 yaş üzeri fizyalojik yaşlanma sürecinde gözlenen görüntüyle aynı olmaktadır.

Sigara içenlerde vücudun güneş görmeyen yerlerinde derideki elastik tabakanın, sigara içmeyen aynı yaş grubundakilere göre daha kalın ve parçalı olduğu gösterilmiştir. Sigara içen kişilerde ortaya çıkan düzensiz kalınlaşmış deri görünümü bu elastik fibrilerin kalınlaşmasına ve parçalanmasına bağlıdır.

Sigara A vitamini seviyesini azaltır, dolayısıyla hücrenin 1 numaralı düşmanı olan serbest radikallere karşı korunmayı azaltarak, kırışıklıkların oluşumunu kolaylaştırır.
Sigara içen beyaz veya gri saçlı kişilerde katrana bağlı olarak sarımsı bir saç rengi ortaya çıkar. Sigara içerken sigaranın tutulduğu parmaklar ve tırnaklarında sarı-kahverengi renklenme ortaya çıkar. Bu bulguya ”nikotin belirtisi” denir. Sigara içenlerd ağız için daha koyudur. Hatta yanak iç yüzlerinde ” lökoptaki” adını verdiğimiz ileride kansere sebep olabilen inatçı, sert, düzensiz beyaz tabakalar oluşabilir.

Cilt Sağlığınızı Düşünüyorsanız Sigarayı Bırakmalısınız

Erken dri yaşlanmasında sigara en önemli risk faktörü olarak karşımıza çıkmaktadır. Ortalama insan ömrünün uzandığı günümüz dünyasında yaşlı insan popülasyonunun her geçen gün artması deri yaşlanması nedenleri ve çözümüne yönelik çalışmalarında artmasına yol açmaktadır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*